Predviđa se da će gubici od globalne prijevare u roamingu premašiti 8 milijardi dolara do 2028. godine, potaknuti porastom bilateralnih ugovora o roamingu za slučajeve korištenja intenzivnih podataka preko 5G mreža, prema Juniper Researchu. Zauzvrat, studija predviđa da će lažni podatkovni promet predstavljati 80% gubitaka globalnih operatera u roamingu do 2024. godine.
Dok 2G i 3G mreže zalaze, operateri ubrzavaju prijelaz na 5G i VoLTE usluge roaminga kako bi iskoristili visoke razine virtualizacije i niže operativne troškove. Međutim, visoko virtualizirana priroda 5G mreža stvara više prilika za prevarante da izvrše svoje napade; ostavljajući mreže operatera otvorenima za nove taktike prijevara preko 5G mreža. Kako se bilateralni 5G ugovori o roamingu šire, istraživanje predviđa da će operateri primijeniti sofisticiranije alate za ublažavanje prijevara.
Veća količina podataka koju generiraju 5G roaming veze zahtijevat će razvoj rješenja koja mogu otkriti lažne korisnike i promet preko novih 5G mreža kako se budu razvijale. Primjer je porast prijevara s 5G pretplatom, pri čemu prevaranti stvaraju nove pretplate s lažnim podacima; naplatiti troškove roaminga bez namjere plaćanja. Dok se pretplata ne otkaže, prevaranti će nastaviti anonimno koristiti podatke 5G roaminga, a operateri će izgubiti potencijalni prihod od roaminga.
“Operateri moraju implementirati detekciju signalizacije specifičnu za 5G i vatrozid koji nudi praćenje u stvarnom vremenu i analizu ID-registra. Tek tada operateri mogu učinkovitije identificirati prijevare u vezi s pretplatom na 100 milijuna 5G roaming veza predviđenih na globalnoj razini 2024. godine”, rekla je autorica istraživanja Rosie O’Connor.
Usluge za ublažavanje prijevara upozorit će operatere na sve potencijalno lažne aktivnosti u 5G mrežama u stvarnom vremenu i omogućiti im da identificiraju i blokiraju sumnjive pretplatnike u roamingu. To će omogućiti operaterima da minimiziraju lažne aktivnosti i time smanje utjecaj na njihov prihod od roaminga.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.