S obzirom na komoditizaciju mobilne povezivosti, studija također predviđa da će se operateri boriti da uvjere mobilne pretplatnike da prihvate dodatnu pretplatu za usluge izravne mobilne veze povrh postojećih mobilnih planova.
Depositphotos
Nova studija Juniper Researcha predviđa da će prva godina komercijalnih izravnih usluga na ćeliju (direct-to-cell) biti 2025., generirajući skromnih 30 milijuna dolara prihoda na globalnoj razini. Međutim, stručnjak za analitiku predviđa da će operateri do 2029. generirati gotovo 1,7 milijardi dolara.
Unatoč ovom impresivnom rastu od 8.000 posto, studija predviđa da će se operateri suočiti s izazovima u osiguravanju povrata svojih znatnih ulaganja u stvaranje mreža izravno na ćeliju. Zbog potražnje za povezivanjem i daljinskim nadzorom iz nomadskih industrija, kao što je pomorstvo, izvješće predviđa da će veze male snage predstavljati najistaknutiji slučaj korištenja za izravnu vezu s ćelijom. Međutim, te će veze u prosjeku generirati manje od 2,00 USD mjesečno; smanjujući sposobnost operatera da osiguraju povrat ulaganja.
S obzirom na komoditizaciju mobilne povezivosti, studija također predviđa da će se operateri boriti da uvjere mobilne pretplatnike da prihvate dodatnu pretplatu za usluge izravne mobilne veze povrh postojećih mobilnih planova. Kao takvi, pozivamo operatere da se usredotoče na prilagođavanje usluga izravnog pristupa mobitelu posebno putnicima nomadima i udaljenim pretplatnicima.
„Operateri moraju promicati značajnu pokrivenost koju pružaju njihove mreže izravno na ćeliju i primjenjivati vrhunske cijene za podatkovno intenzivne veze za širokopojasne i korisničke slučajeve. To će privući korisnike profitabilnih izravnih usluga, kao što su mobilne širokopojasne veze i pretplate na pametne telefone,” primijetio je autor istraživanja Sam Barker.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.