Pomoćnik ministra uprave za e-Hrvatsku Darko Parić istaknuo je kako trenutno državne tvrtke imaju u vlasništvu kazao je kako je dosad bilo pokušaja objedinjavanja DTK i optičke infrastrukture u vlasništvu državnih tvrtki poput Janafa, Hrvatski autocesta, Hrvatskih cesta, HEP-a, HŽ-a no ništa se nije dogodilo i najavio je kako će u idućih desetak dana biti donesena konačna odluka.
Parić ističe kako se već sada zna kako će cijeli projekt funkcionirati, no o tome nije želio detaljnije govoriti, ali je istaknuo da infrastrukturu treba staviti u funkciju. Prema procjenama riječ je o 8000 kilometara optičke i DTK infrastrukture, te da se državne tvrtke time ne mogu baviti jer nemaju interesa i to im nije osnovni posao.
Pritom je Parić napomenuo kako država trenutno troši oko 250 milijuna kuna na telekomunikacijsku infrastrukturu koju iznajmljuje i cilj je države da te troškove smanji i radi kroz vlastitu infrastrukturu.
„Izgradnja državne telekomunikacijske infrastrukture jako je važna za razvoj ICT industrije, ali i lokalna zajednice zbog čega će suradnja s lokalnom samoupravom biti iznimno važna“, zaključio je Parić.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.