Nastavljaju se velika ulaganja u optiku
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) objavila je najnovije pokazatelje tržišta elektroničkih komunikacija za treće tromjesečje 2024. godine.
Na zrelim tržištima očekuje se da će rast pretplata izravno do potrošača (D2C) usporiti i na kraju opasti kako se sve više korisnika prebacuje na operaterske pakete za TV i video. Na ključnim tržištima streaminga kao što su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo, porast paketa negativno će utjecati na D2C segment, što će dovesti do pada iz godine u godinu. Kao rezultat toga, povezivanje će biti ključni pokretač budućeg rasta za SVOD.
Prema novoj analizi Omdije, 365 milijuna pretplatničkih video-on-demand (SVOD) pretplata bit će distribuirano putem operaterskih TV, širokopojasnih i mobilnih paketa, što predstavlja 20 posto globalnog tržišta streaminga. Očekuje se da će do 2029. grupiranje generirati 540 milijuna pretplata na online video streaming ili 25 posto globalnog tržišta.
Omdia je dovršila značajno proširenje svojih globalnih TV i video tržišnih podataka i predviđanja, kvantificirajući veličinu paketa telekomunikacijskih kompanija za popularne usluge strujanja od 2024. do 2029. Ova najnovija analiza temelji se na 2000 partnerstava za distribuciju telekomunikacijskih i online videa uživo diljem svijeta, na kraj 2024.
Na zrelim tržištima očekuje se da će rast pretplata izravno do potrošača (D2C) usporiti i na kraju opasti kako se sve više korisnika prebacuje na operaterske pakete za TV i video. Na ključnim tržištima streaminga kao što su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo, porast paketa negativno će utjecati na D2C segment, što će dovesti do pada iz godine u godinu. Kao rezultat toga, povezivanje će biti ključni pokretač budućeg rasta za SVOD.
Na tržištima u razvoju, SVOD paketi bit će ključni za poticanje prihvaćanja premium online video usluga. Omdijina nova prognoza za 2029. pokazuje da će više od polovice svih SVOD pretplata biti u paketu na tržištima kao što su Brazil, Meksiko i Južna Afrika. Tijekom predviđenog razdoblja, neke regije, kao što je Bliski istok, doživjet će rast online videa isključivo zbog veleprodajnih aranžmana telekomunikacijskih kompanija, što će dovesti do pada D2C pretplata na regionalnoj razini.
Paketi će dodati prosječno 40 milijuna novih pretplata godišnje do 2029., prema najnovijoj analizi Omdije. Međutim, u kontekstu globalnog tržišta pretplate na SVOD koje do te godine premašuje 2 milijarde, telco bundling će ostati komplementarni distribucijski kanal za streaming. Malo je vjerojatno da će ikada zamijeniti ili prestići D2C kao primarnu metodu stjecanja novih kupaca za usluge strujanja. To je zbog toga što telekomunikacijsko povezivanje samo djelomično zadovoljava zahtjeve javnosti za potpuno integriranom platformom za strujanje.
“Istraživanje potrošača otkriva zabrinjavajuće razine frustracije modernim uslugama strujanja. Postoji previše opcija, a kupci se ipak bore da pronađu pravi sadržaj. Globalna TV i video industrija kolektivno nije uspjela stvoriti zajedničku platformu koja korisnicima omogućuje pristup višestrukim uslugama strujanja u jednom paketu s jednim mjesečnim računom. Povijesno gledano, to je uloga koju je imala plaćena TV. Međutim, s usponom Netflixa i Amazona zajedno s drugim popularnim servisima za strujanje kao što su Disney+, Max ili Paramount+, kupci se suočavaju s beznadno fragmentiranim tržištem zabave,” rekao je Tony Gunnarsson, glavni analitičar u Omdijinom TV & Video timu.
U trenutnom okruženju, Omdijino istraživanje pokazuje da će primarni pokretač za SVOD do 2029. biti uvođenje, širenje i usavršavanje hibridnih razina podržanih oglasima na glavnim globalnim servisima za strujanje. Dok je telekomunikacijsko povezivanje SVOD usluga trećih strana postalo uobičajena značajka za korisnike širom svijeta, Omdijina nova analiza pokazuje da će D2C modeli zadržati lavovski udio pretplata na strujanje u doglednoj budućnosti.
„Telekomunikacijske tvrtke ublažavaju neke frustracije korisnika spajanjem usluga strujanja putem postojeće TV, širokopojasne i mobilne ponude. Međutim, naša najnovija analiza sugerira da operatorsko povezivanje SVOD-a neće riješiti temeljne izazove s kojima se suočava D2C. TV i video industrija moraju se ujediniti kako bi se uhvatili u koštac s problemima povezivanja i agregacije streaminga za korisnike; u suprotnom, riskiramo da ih izgubimo zbog besplatnih alternativa, ili još gore, doživimo ponovno oživljavanje raširenog piratstva,” dodao je Gunnarsson.