Prema Counterpoint Researchu, investicije u otvorenu RAN mrežu u stalnom su porastu posljednjih godina, prvenstveno potaknute mrežnim operaterima u azijsko-pacifičkoj i sjevernoameričkoj regiji. Međutim, nakon ovog razdoblja brze izgradnje mreže, greenfield operateri žele smanjiti kapitalna ulaganja u 2023. i 2024. i usredotočiti se na unovčavanje mreže.
Neki Tier-1 operateri, posebno Vodafone, nedavno su najavili velike planove za implementaciju otvorenog RAN-a, ali većina mreških operatora u mreži i dalje je vrlo oprezna u pogledu dodatnih ulaganja u 5G infrastrukturu, posebno Open RAN, zbog neizvjesne makroekonomske klime. Kao rezultat toga, Counterpoint Research očekuje da će tržište Open RAN stagnirati tijekom ove i sljedeće godine. Ulaganja će se početi povećavati na godišnjoj razini nakon 2025. s mrežnim operaterima koji će kumulativno uložiti više od 30 milijardi USD između 2022. i 2030. To predstavlja CAGR od 24% za predviđeno razdoblje 2023.-2030.
Iako će azijsko-pacifička i sjevernoamerička regija ostati najveća Open RAN tržišta veći dio predviđenog razdoblja, očekuje se da će Europa zabilježiti najbrži rast s CAGR-om od 108% između 2023. i 2030. kada njezini Tier-1 konačno započnu komercijalnu implementaciju u velikom obimu, djelomično potaknut potrebom za zamjenom naslijeđenih kineskih 3G i 4G mreža. Radio tržištem usklađenim s Open RAN-om do danas su dominirali azijski dobavljači Samsung, NEC i Fujitsu. Međutim, Counterpoint Research očekuje da će njegov tržišni udio biti pod utjecajem tijekom predviđenog razdoblja jer drugi vodeći proizvođači počnu nuditi rješenja usklađena s Open RAN-om.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu 2024. povećanje podatkovnog prometa u nepokretnim mrežama veće 26,8 posto i doseglo je 994,6 tisuća TB.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.