Primjena 5G standalone (SA) tehnologije imati ključnu ulogu u smanjenju gubitaka prihoda, koji nastaju zbog netočnih obračuna i prijevara. Napredne 5G SA mreže, s mogućnošću primjene tehnologija poput network slicinga, omogućit će operaterima bolju vidljivost i kontrolu nad roaming povezivanošću.
Depositphotos
Novo istraživanje Juniper Research otkriva da će pretplatnici 5G mreža globalno potrošiti 10,8 milijardi dolara na roaming do 2028. godine, u usporedbi s 4,2 milijarde dolara predviđenih za 2025. godinu. Prema izvješću, 2028. godina bit će prva u kojoj će potrošnja roaminga od strane 5G korisnika nadmašiti one 4G korisnika.
Unatoč lansiranju prvih komercijalnih 5G mreža još 2019. godine, Juniper Research naglašava da će operaterima trebati gotovo desetljeće da ostvare godišnje prihode od 5G roaming veće od onih iz 4G roaminga. Glavni izazov za operatere leži u kompleksnoj 5G arhitekturi i opsežnijim roaming sporazumima, što je rezultiralo sporijom implementacijom 5G roaminga i ograničenjem rasta troškova roaminga.
Dodatne analize ukazuju na to da će primjena 5G standalone (SA) tehnologije imati ključnu ulogu u smanjenju gubitaka prihoda, koji nastaju zbog netočnih obračuna i prijevara. Napredne 5G SA mreže, s mogućnošću primjene tehnologija poput network slicinga, omogućit će operaterima bolju vidljivost i kontrolu nad roaming povezivanošću. Time se očekuje da će se značajno smanjiti problem “revenue leakage” – curenja prihoda – te osigurati efikasnija monetizacija roaming usluga.
Osim potrošačkog segmenta, rastući trend upotrebe travel eSIM-a i sve veća integracija Internet of Things (IoT) uređaja pružaju dodatne mogućnosti za povećanje prihoda od roaminga. Operateri koji uspostave strateška partnerstva s agregatorima eSIM usluga, kao i oni koji investiraju u napredne sustave za naplatu i praćenje roaming prometa u stvarnom vremenu, moći će bolje iskoristiti potencijal novih tehnologija.
Ova analiza ukazuje na to da je 5G roaming tržište spremno za značajne promjene u narednoj dekadi, te da će operateri koji se pravovremeno prilagode novim tehnologijama i implementiraju inovativne sustave upravljanja povezivošću biti u prednosti u globalnoj utrci za osvajanje tržišnih udjela.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.