Godinu i pol nakon što je A1 Hrvatska u Zagrebu otvorila prvu virtualnu poslovnicu na domaćem i regionalnom telekom tržištu, u Splitu je počeo s radom drugi A1 virtualni shop. Posjet poslovnici preko video veze s bilo koje lokacije, razgovor s djelatnicima uz gotovo isti doživljaj kao u fizičkoj poslovnici, jednostavna i brza kupovina, pokazali su se kao najbolje rješenje i odgovor na nove navike kupaca u doba pandemije koronavirusa.
Zagrebački A1 virtualni shop u 2020. ostvario je 100 tisuća poziva korisnika. Rast prometa je kontinuiran, a korisnici se kroz njega podjednako interesiraju za fiksne i mobilne usluge. Sve to potvrđuje promijenjene navike korisnika, stoga je A1 Hrvatska otvorila još jednu virtualnu poslovnicu. “Ovom smo uslugom na domaće tržište donijeli novo iskustvo kupnje i to u pravo vrijeme. Pozitivne povratne informacije korisnika i kontinuitet povećanja kontakta i prometa A1 virtualnog shopa potvrdili su promijenjene navike korisnika koji su se transformirali te očekuju ponudu proizvoda i usluga kroz digitalne kanale. Stoga je logičan, sljedeći korak bio otvaranje još jedne virtualne poslovnice kako bismo i dalje podržali najbolje korisničko iskustvo“, objasnila je Ivana Klobučić, rukovoditeljica maloprodajne mreže i direktne prodaje A1 Hrvatska.
Inovativnim konceptom osigurana je dostupnost A1 poslovnica u cijeloj Hrvatskoj, virtualno uz doživljaj korisnika kao u fizičkoj poslovnici. Naime, A1 virtualni shopovi rade od ponedjeljka do subote u terminu od 8 do 21 i korisnici im mogu pristupiti s bilo koje lokacije. Za interakciju u virtualnoj poslovnici, korisniku su potrebni računalo ili tablet i mobilni uređaj odnosno telefon. Nakon što ostave svoj broj na nazvat će ih djelatnik virtualnog shopa. Na zaslonu svog uređaja mogu vidjeti sve što ih zanima u vezi uređaja ili usluga kao da su u fizičkoj poslovnici, a sam razgovor se realizira mobitelom ili telefonom. Platforma objedinjuje live video, slanje poruka u stvarnom vremenu, glasovnu komunikaciju i chatbot funkcionalnosti u jednu uslugu čineći komunikaciju bržom, neposrednijom i interaktivnom. Korisnik tako dobiva personalizirano i poboljšano iskustvo.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.