Prema pisanju Frankfurter Allgemeine Zeitunga, njemačka je vlada sve dalje od odluke o zabrani Huaweijeveme 5G opreme. Državni ured za informacijsku sigurnost (BSI) Njemačke najprije će provjeriti tehnologiju za razvoj 5G mreže, nakon čega će uslijediti odluka o njezinom korištenju. Katalog sigurnosnih mjere bit će usvojen i pridodan Zakonu o telekomunikacijama, najavili su iz ureda.
Prema aktualnim informacijama, koncept „političke pouzdanosti“ bit će dio zakona, a proizvođača opreme bit će moguće odbiti čak i ako zadovolji sve sigurnosne provjere. Razlog eventualnog odbijanja mogao bi biti uzajamno iskazivanje zabrinutosti o „političkoj pouzdanosti“ pružatelja usluge od strane Ureda saveznog kancelara, ministarstva unutarnjih i vanjskih poslova te ministarstva gospodarstva.
Međutim, takav scenarij je za Huawei gotovo nemoguć s obzirom da su iz Ureda saveznog kancelara i ministarstva gospodarstva više puta govorili da razlog zabrane Huaweijeve opreme ne može biti temeljen samo na činjenici da je riječ o kineskoj kompaniji. Ministar unutarnjih poslova, Horst Seehofer, također je protiv isključenja Huaweijeve opreme iz procesa razvoja 5G tehnologije u Njemačkoj.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.