Njemačka će ipak omogućiti Huaweiju sudjelovanje u izgradnji mobilnih mreža pete generacije (5G)! Ta informacija stigla je s krajem studenoga i značajna je za kinesku megakompaniju, kojoj je trebala jedno takva vijest u moru onih koje potvrđuju zabranu poslovanja u većini dijelova Europske unije.
No, dok je sigurno problematično ostati bez Estonije, Švedske, Rumunjske, Bugarske ili Češke, ostati poslovno vezan za Njemačku je nešto što itekako olakšava situaciju za Huawei. I vjerojatno bi se većine spomenutih, kao i nekih drugih zemalja, Huawei rado odrekao u zamjenu za nastavak implementacije 5G tehnologije u najvećoj zemlji Europske unije.
Prema nacrtu zakona koji bi trebao proći u Bundestagu ovog mjeseca, Njemačka planira stroge kontrole Huaweijeve opreme, no zabrana se ne spominje. Nacrt IT-Sic 2.0, zakon o povećanju sigurnosti sustava informacijske tehnologije, predviđa da proizvođači opreme kao što je Huawei moraju izdati jamstvo u kojem osiguravaju da njihova tehnologija ne ostavlja nikakva "stražnja vrata" za kibernetičke napade.
Zakon je ispisan na čak 92 stranice, a posebna pažnja posvećena je korištenju tehnologije kineske tvrtke Huawei u njemačkim 5G mrežama. Određene formulacije pokazuju da su Federalni ured vanjskih poslova, Savezna obavještajna služba i sigurnosni stručnjaci iz Ministarstva unutarnjih poslova prevladali na odlučujućim pozicijama.
Ipak su poslovni argumenti pobijedili u raspravama o tome treba li dozvoliti Huaweiju poslovanje u Njemačkoj. Naime, oni su išli u smjeru da bez Huaweija Njemačku čeka podosta zaostajanja na 5G planu, što si ta moćna zemlja nikako ne može dozvoliti. To ne čudi, udio Huaweijevih komponenti u njemačkim bežičnim mrežama čiji oko 65 posto kod Deutsche Telekoma, 55 posto kod Vodafonea i 50 posto u Telefónici.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu 2024. povećanje podatkovnog prometa u nepokretnim mrežama veće 26,8 posto i doseglo je 994,6 tisuća TB.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.