Sve veći broj 5G roaming veza potaknut će globalno klirinško tržište roaminga da dosegne 2,5 milijardi dolara u 2024., prema Juniper Researchu. Ovo je značajan rast od 30%, u odnosu na 1,9 milijardi dolara prethodne godine.
Kao odgovor na to, izvješće poziva dobavljače i operatere kliringa u roamingu da implementiraju BCE (Evolucija naplate i naplate). BCE je protokol koji operaterima daje precizniji pregled roaming aktivnosti; osobito bolju vidljivost količine roaming podataka koje generira svaka roaming veza.
Izvješće poziva dobavljače kliringa u roamingu da promiču značajne prednosti protokola operaterima. Identificirao je sposobnost BCE-a da odredi cijene roaminga na temelju kvalitete mreže roaminga kao ključnu prednost u odnosu na postojeće protokole kliringa roaminga. Kako 5G roaming raste, mogućnost BCE-a da naplaćuje više cijene za roaming veze na 5G mrežama omogućit će dobavljačima povećanje prihoda. Izvješće predviđa da će ovo dovesti operatere u poziciju da iskoriste 5G roamere, za koje se očekuje da će činiti 27% globalnih roamera do 2028. godine.
Međutim, izvješće također naglašava sve restriktivnije propise o cijenama roaminga koji umanjuju sposobnost operatera da povećaju prihode od roaminga. Klirinške kuće za roaming moraju dalje razvijati rješenja za regulatorno upravljanje koja centraliziraju usklađenost s roamingom. Izvješće predviđa da će povećani uvid u roaming aktivnosti, omogućen od strane BCE, omogućiti operaterima da naplate premiju za roaming veze koje iskorištavaju najviše resursa kada su u roamingu na posjećenim mrežama.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.