Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU) planira prikupiti 100 milijardi dolara iz javnog i privatnog sektora do 2026., a taj novac će se koristiti za projekte povezivanja u najnerazvijenijim zemljama svijeta.
Organizacija UN-a pozvala je na povećanje obećanja digitalnoj koaliciji Partner2Connect. Projekt je već osigurao 30 milijardi dolara za svoje različite projekte, a od toga je 12 milijardi dolara namijenio određenim područjima.
ITU procjenjuje da je 2022. godine 2,7 milijardi ljudi diljem svijeta bilo offline, a gotovo trećina njih nalazi se u 46 zemalja koje definira kao najmanje razvijene. Primijećeno je da se u tim zemljama internet smatra pristupačnim samo u dvije od njih. Razlozi koji se navode za ovu veliku izvanmrežnu populaciju uključuju probleme s pristupom, digitalnim vještinama i dostupnošću.
Glavna tajnica ITU-a Doreen Bogdan-Martin rekla je da je tehnologija na vrhu globalne agende, ali da su prednosti digitalne tehnologije još uvijek nedostižne za previše ljudi. “Ako ozbiljno razmišljamo o digitalizaciji svijeta na način koji je smislen i održiv, moramo poduzeti korake kako bismo ubrzali digitalnu transformaciju za sve.”
"Kako internet postaje sve središnji za stvaranje vrijednosti i inovacije, najmanje razvijene zemlje riskiraju da još više zaostaju", dodao je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres.
"Moramo dramatično poboljšati pristupačnost i inkluzivnost te ukloniti digitalni jaz“, zaključuje Guterres.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.