Deregulacija mreža velikih brzina u konkurentnim područjima omogućit će ravnopravnu tržišnu utakmicu za sve sudionike na tržištu, ističu na izravan upit ICTbusiness.info vezano uz deregulaciju domaćeg telekom tržišta koju je danas potvrdilo Vijeće HAKOM-a domaćeg telekom regulatora.
„Regulacija cijena je do sada bila prisutna unatoč tome što u mnogim područjima RH postoje alternativne mreže i snažna konkurencija koja nije regulirana te gdje je tržišni udio HT-a i manji od konkurenata“, tvrde u HT-u.
Postojeća regulatorna situacija rezultirala je nedovoljnom iskorištenosti izgrađenih optičkih mreža čime se dovode u pitanje daljnja ulaganja, pojašnjavaju iz najjačeg domaćeg telekom operatora i dodaju da s ovom promjenom u regulaciji situacija će barem djelomično biti bolja i dat će poticaj za nastavak investicija.
„Deregulacija je apsolutno ispravan pristup i po našem mišljenju takva odluka je davno trebala biti donesena te je njen opseg trebao biti znatno veći. Mišljenja smo da bi u interesu digitalizacije Hrvatske trebalo deregulirati cijelo tržište brzog interneta, jer ne samo da 60% tržišta brzog interneta ostaje regulirano, već je i tržište bakrene mreža i dalje 100% regulirano. Očekujemo i nadamo se da će uskoro, u skladu sa praksom u EU, cijela Hrvatska biti deregulirano područje, a ne kako je sada odlučeno, samo 72 od više od 500 administrativnih jedinica“, zaključuju iz HT-a.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.