Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Poslovni rezultati najjačeg domaćeg telekom operatora Hrvatskog Telekoma pokazuju kako je u devet mjeseci 2020. ukupni konsolidirani neto prihodi smanjili za 221 milijun kuna, odnosno 3,9 posto, u odnosu na devet mjeseci 2019. i zaustavili se na 5,492 milijarde kuna.
Dobit prije kamata oporezivanja amortizacije i deprecijacije (EBITDA) i to prije jednokratnih stavki pala je 3,9 posto na 2,374 milijarde kuna. Pritom je marža EBITDA ostala stabilna na 43,2 posto kao i u prvih devet mjeseci 2020. Neto dobit pala je 17,5 posto na 559 milijuna kuna, dok je marža neto dobiti manja 1,7 postotnih poena na 10,2 posto.
Iz HT-a pojašnjavaju da je smanjenje prihoda uzrokovano je manjom realizacijom prihoda od pokretnih telekomunikacija i to 175 milijuna kuna, odnosno 6,7 posto, prihoda od nepokretnih telekomunikacija i to 138 milijuna kuna, odnosno 5,5 posto i raznih prihoda i 11 milijuna kuna, odnosno 93,5 posto, a djelomično je neutralizirano većim prihodima od sistemskih rješenja 103 milijuna kuna, odnosno 18,3 posto.
Ipak, Hrvatski Telekom je, unatoč izazovnom okruženju, zabilježio solidne ukupne operativne performanse i razvoj, tvrde u kompaniji i dodaju da je ako se pogledaju tromjesečni razvoj, prihodi su se u trećem tromjesečju 2020. stabilizirali usprkos negativnom učinku prihoda od posjetitelja u ljetnoj sezoni, uglavnom zahvaljujući rastu prihoda od sistemskih rješenja i postpaid usluga pokretnih telekomunikacija.
HT je nastavio s ulaganjima i povećao ih u devet mjeseci ove godine za 15,6 posto na 1,156 milijardi kuna, dok je u trećem kvartalu to povećanje i veće i iznosi 21,9 posto na 405 milijuna kuna.
Kada je riječ o doprinosu tvrtki kćeri pokazuje se kako je Iskon stabilan iako s padom prihoda s 285 milijuna kuna iz prvih devet mjeseci 2019. na 280 milijuna kuna u devet mjeseci ove godine. Istovremeno snažan rast nastavlja Combis koji je s 363 milijuna kuna u devet mjeseci 2019. godine porastao na 468 milijuna kuna što predstavlja rast od čak 28,93 posto.
„U 2020. snažan naglasak stavljen je na izgradnju optičke infrastrukture i uvođenje nepokretne pristupne mreže sljedeće generacije (NGA) radi povećanja pokrivenosti optičkom mrežom, koja je budućnost nepokretne mreže i primarni preduvjet za digitalizaciju zemlje. U devet mjeseci 2020. Hrvatski Telekom osigurao je pokrivenost FTTH-om za dodatnih 43.000 kućanstava u području pristupne mreže, čime je obuhvaćeno ukupno 324.000 kućanstava rast od 20 posto u odnosu na prošlu godinučime Hrvatski Telekom prati svoj plan uvođenja optičke infrastrukture do kraja ove godine. Naša optička pristupna mreža (FTTx) sada je dostupna za ukupno 475.000 kućanstava (rast od 11 posto u odnosu na prošlu godinu)“, ističu u HT.
Hrvatski Telekom nastavlja ispunjavati i svoje obećanje, tvrde u kompaniji, da će sve povezati s prilikama koje nudi digitalizacija te mu je dodijeljeno 13 sporazuma o bespovratnim sredstvima u okviru poziva za izgradnju mreža sljedeće generacije (NGN) / pristupnih mreža sljedeće generacije (NGA) u „bijelim područjima“ NGA-a ukupne vrijednosti od 820,5 milijuna kuna, od čega bespovratna sredstva iznose 323,2 milijuna kuna.
"Provedba tih 13 projekata, koji se financiraju sredstvima iz europskih strukturnih i investicijskih fondova, omogućit će izgradnju NGA mreže te brzog i ultrabrzog širokopojasnog pristupa mrežnoj infrastrukturi za dodatnih 149.000 privatnih, poslovnih i javnih korisnika u udaljenim, rijetko naseljenim i slabije razvijenim područjima Hrvatske", pojašnjavaju iz HT-a.
Nadalje, u devet mjeseci 2020. EBITDA nakon najmova smanjila se za 178 milijuna kuna, odnosno 8,0 posto, zbog smanjenja zabilježenog kako u HT Grupi u Hrvatskoj (164 milijuna kuna, odnosno 7,9 posto) tako i Crnogorskom Telekomu (14 milijuna kuna, odnosno 8,4 posto), ponajprije kao rezultat transakcije povezane s EvoTV-om u prvom tromjesečju 2019. i učinka pandemije bolesti COVID-19. Ako se isključi jednokratna transakcija povezana s EvoTV-om u prvom tromjesečju 2019., EBITDA nakon najmova bila je manja za 5,4 posto. Marža EBITDA-e nakon najmova iznosila je 37,5 posto, pojašnjavaju iz HT-a.
Što se tiče broja korisnika u mobilnoj telefoniji on je pao 2,8 posto na 2,292 milijuna od čega je broj prepaid korisnika pao 9,3 posto na 1,034 milijuna dok je broj korisnika s ugovorom porastao 3,2 posto na 1,258 milijuna. Prosječna mjesečna potrošnja povećana je i u prepaidu i postpaid segmentu u odnosu na prvih devet mjeseci 2019. godine. Tako je APRU 42 kune za prepiad, odnosno 101 kunu za postpaid.
U fiksnoj telefoniji broj govornih usluga manji je 4,9 posto na 798 tisuća, širokopojasni dio pao je svega 1,1 posto, dok je broj TV korisnika povećan 0,5 posto.
„Iako je okruženje i dalje nesigurno, i dalje očekujemo kako ćemo ostvariti revidirane ciljeve iz revidiranih izgleda za 2020. koje je Hrvatski Telekom objavio u drugom tromjesečju 2020. Očekujemo da će prihodi, za koje se prije predviđalo da će biti stabilni ili nešto manji u odnosu na 2019., biti manji za srednji do visoki jednoznamenkasti broj, kako je navedeno u srpnju u izvješću o rezultatima za drugo tromjesečje. Za EBITDA-u nakon najmova, za koju je prethodno predviđeno da će biti oko 38 posto, očekujemo da će iznositi oko 39 posto. Očekivanja u pogledu kapitalnih ulaganja na razini su od 1,7 milijardi kuna. Kada je riječ o regionalnom širenju, ponovno ističemo da nastavljamo pratiti i procjenjivati potencijalne prilike za stjecanje“, tvrde u HT-u.
Znatna ulaganja u modernizaciju mreže koja je Hrvatski Telekom proveo tijekom godina, pri čemu je najveće u proteklih 10 godina zabilježeno 2019., rezultirala su poboljšanjima kako nepokretne tako i pokretne mreže te osiguravanjem najboljeg iskustva mreže na tržištu, dobivanjem nekoliko neovisnih nagrada i potvrdom da mreža Hrvatskog Telekoma ima status vodeće mreže. Nakon dviju Ookla nagrada za najbržu pokretnu mrežu u Hrvatskoj („Fastest Mobile Network“) i za najbolju pokrivenost pokretnom mrežom („Best Mobile Coverage“), Hrvatski Telekom primio je i nagrade za najbolju pokretnu mrežu („Best in Test“) te za najbolju pokrivenost širokopojasnim pristupom („Best Broadband Coverage“) na temelju međunarodne analize koju je proveo umlaut (bivši P3).
„Usprkos aktivnostima koje smo poduzeli kako bi se prilagodili trenutnim okolnostima, a koje su rezultirale konkretnim poboljšanjima u našem poslovanju, COVID-19 nastavlja obilježavati 2020. godinu i neizbježno je utjecao na naše rezultate u prvih devet mjeseci. Ipak, unatoč izazovnom poslovnom okruženju i izgledima, Hrvatski Telekom ostaje usredotočen na daljnju provedbu svojeg plana ulaganja za 2020. godinu pružajući podršku korisnicima, poduzećima i društvu kako bi pronašli načine za prevladavanje trenutačne situacije.
Dvoznamenkasti rast ulaganja u odnosu na isto razdoblje prošle godine svjedoči kako smo nastavili sa značajnim ulaganjima u kvalitetu mreže koja je temelj poslovnog razvoja. Dapače, čak smo ubrzali uvođenje optičke mreže i pripreme za razvoj 5G tehnologije, koje su ključne poluge za digitalizaciju, razvoj i gospodarski oporavak Hrvatske. Ponosni smo na činjenicu da je Hrvatski Telekom pokretač digitalizacije i ostajemo predani svojemu cilju povezivanja svih s prilikama koje digitalizacija donosi. Ovo je vrijeme u kojemu mi kao ključni pokretač i pouzdan partner pružajući ključne usluge i omogućavajući da su svi povezani nastavljamo dokazivati svoju važnost i stvaramo vrijednost za gospodarstvo i društvo“, ističe Kostas Nebis, predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma.