GSMA vjeruje da je neophodna kritična reforma europskih zakona kako bi se regija pozicionirala kao tehnološki predvodnik do 2030. Udruga tvrdi da je prednost izgubljena zbog raznih prepreka digitalizaciji.
Prepreke rastu i konkurentnosti telekomunikacijskog sektora u EU spriječile su napredak digitalne ekonomije, navodi GSMA. Naglašena je potreba za rješavanjem sustavnih izazova u vezi s fragmentacijom tržišta, regulacijom i ulaganjima te je pozvalo političare EU-a da prihvate novi okvir digitalne infrastrukture koji promiče financijski doprinos i tržišnu harmoniju.
Laszlo Toth, voditelj odjela za Europu i ZND u industrijskom udruženju, rekao je da hitna akcija za osiguranje digitalne budućnosti kontinenta nikada nije bila važnija, budući da se regija suočava sa značajnim geopolitičkim, gospodarskim i društvenim promjenama. “Ovaj manifest predstavlja predanost partnerstvu i napretku, postavljajući temelje za Europu da povrati svoju poziciju globalnog lidera u digitalnoj tehnologiji i inovacijama,” dodao je Toth.
GSMA je tvrdila da je potrebna revizija kako bi se osigurala univerzalna 5G pokrivenost u Europi do 2030., ističući postignuća inicijativa u mobilnom sektoru koje pokrivaju tvornice, poljoprivredu i upravljanje gradom u smislu poticanja gospodarskog rasta i održivosti. Preporučeno je političarima EU-a da poduzmu mjere oko troškova i dostupnosti spektra, izjednačavanja regulatornih uvjeta i ažuriranja povijesno utemeljenih pravila kako bi odražavala trenutnu stvarnost.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu 2024. povećanje podatkovnog prometa u nepokretnim mrežama veće 26,8 posto i doseglo je 994,6 tisuća TB.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.