Organizatori Mobile World Congressa (MWC) u Barceloni, nisu imali izbora već su zbog pandemije koronavirusa morali u veljači otkazati sajam te ga "prebaciti" na iduću godinu, što je dobra vijest. Ali, loša je vijest što se GSMA, koji stoji iza sajma, odlučio napraviti rezove među zaposlenicima.
Posljedica je to neodržavanja sajma ove godine, koji bi generirao ukupno oko pola milijarde eura. Samim time, zbog izostanka očekivanih sredstava, GSMA će otpustiti 20 posto zaposlenih, odnosno, njih oko tisuću. Na taj način će se uštedjeti 40 posto aktualnog godišnjeg proračuna kompanije.
Naime, kako navodi Bloomberg, GSMA čak 80 posto godišnjih prihoda ostvaruje kroz MWC pa je jasno zašto su posljedice samo jednog otkazivanja sajma toliko devastirajuće djeluje na kompaniju te je tjera na tako tešku odluku. Ipak, ni to neće potpuno pomoći, GSMA navodi se neće oporaviti sve do 2023.
"Smanjivati broj zaposlenih uvijek je teško, ali čini se neizbježnim zbog situacije na tržištu, na koju nemamo utjecaja ili ikakve kontrole. Ponosni smo na naš tim, zahvalni smo im na poslu koju su obavljali i ovo što moramo učiniti ni na koji način nije posljedica rezultata i potencijala koji su imali", GSMA navodi u priopćenju.
Koronavirus na ovaj način samo nastavlja činiti štetu, koja polako više nije povezana sa zdravljem, već činjenicom da su industrije zaustavljene ili usporene na nekoliko mjeseci. Stoga, GSMA se prilagodio pa samo dan prije otpuštanja prvih 200 zaposlenika najavio "online pozornicu", odnosno, seriju virtualnih događanja objedinjenih kroz GSMA Thrive.
Kroz te događaje moći će se objediniti znanje, mogućnosti i inovacije na jednom mjestu, što bi GSMA ostavilo na samom vrhu kad je riječ o predstavljanju mobilnog tržišta cijelom svijetu.
Sve to samo je korak prema novom načinu održavanja sajma jer sljedeće godine sigurno neće biti u punom intenzitetu već će podosta sadržaja biti "na daljinu", odnosno, online.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu 2024. povećanje podatkovnog prometa u nepokretnim mrežama veće 26,8 posto i doseglo je 994,6 tisuća TB.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.