Snažan rast

Globalne će mobilne IoT veze prijeći 6 milijardi 2030

Globalne će mobilne IoT veze prijeći 6 milijardi 2030
Depositphotos

Globalne mobilne IoT veze snažno su porasle na 29% da bi dosegle 2,7 milijardi u 2022., prema Counterpoint Researchu. Očekuje se da će rasti po CAGR-u od 10,8% kako bi dosegli instaliranu bazu od preko 6 milijardi do 2030. Kina je držala više od dvije trećine ukupnih mobilnih IoT veza u 2022., a slijede je Europa i Sjeverna Amerika.

Usred izazova s kojima se suočavaju razne industrije, kao što su inflacija, makroekonomski vjetrovi i ograničenja opskrbnog lanca, mobilno IoT tržište doživjelo je značajan rast potaknut inicijativama digitalne transformacije koje poduzimaju razne industrijske aplikacije kao što su pametna brojila, automobili i posebno praćenje imovine . Mobilna IoT povezivost odigrala je značajnu ulogu u povećanju produktivnosti, racionalizaciji operacija, smanjenju vremena zastoja, automatizaciji procesa i stvaranju ušteda troškova za industrije. Epidemija COVID-19 neočekivano se pokazala korisnom za poslovne IoT igrače, ubrzavajući njihove napore na digitalnoj transformaciji.

“Na kraju 2022. 4G i NB-IoT zajedno činili su gotovo 90% instalirane baze mobilnih IoT veza. 4G se pojavio kao najpoželjnija tehnologija za mobilne IoT veze nakon što je 2016. nadmašio 2G i 3G IoT veze. NB-IoT je stekao značajnu popularnost u Kini, dok Japan, Australija i Sjeverna Amerika preferiraju LTE-M tehnologiju za niže klase aplikacije. Europa je usvojila kombinaciju NB-IoT i LTE-M, uz podršku usluga roaminga koje nudi većina operatera,” rekao je Soumen Mandal, viši istraživački analitičar u Counterpoint Research.

“U novije vrijeme, 4G Cat 1 bis tehnologija je stekla značajnu popularnost u odnosu na NB-IoT zbog svojih vrhunskih performansi. Aplikacije kao što su POS, telematika i pametna brojila sve više usvajaju ovu tehnologiju u većoj mjeri. Sve veće isporuke uređaja temeljenih na tehnologijama 4G Cat 1 i 4G Cat 1 bis pridonose stagnirajućem rastu tržišta NB-IoT-a. 5G je još uvijek u ranoj fazi, ali očekujemo da će se aplikacije temeljene na 5G ubrzati kako modul ASP (prosječna prodajna cijena) padne ispod 100 USD i više rješenja temeljenih na 5G RedCap-u postane dostupno na tržištu. Uvođenje 5G RedCap-a i 5G eRedCap-a imat će ključnu ulogu u poticanju masovnog prihvaćanja 5G-a, posebice u zemljama u razvoju i nerazvijenim zemljama”, dodao je Mandal.

“Očekuje se da će globalna baza instaliranih mobilnih IoT veza premašiti 6 milijardi do 2030. s CAGR-om od 10,8%. Rast će uglavnom biti potaknut usvajanjem mobilne povezivosti u raznim sektorima kao što su komunalne usluge, automobilska industrija, industrija, maloprodaja i zdravstvo. Za razliku od prethodnog desetljeća, gdje su potrošački uređaji poput pametnih telefona i osobnih računala igrali značajnu ulogu u pokretanju mobilnih veza, ovo desetljeće će vidjeti pomak prema mobilnim vezama potaknut inicijativama digitalne transformacije koje poduzimaju poduzeća koja plaćaju IoT”, rekao je Neil Shah, potpredsjednik istraživanja. Predsjednik u Counterpoint Research.

“Široko rasprostranjeno prihvaćanje mobilne povezivosti također će pridonijeti daljnjem smanjenju cijena mobilnih uređaja, čineći ih konkurentnijima u odnosu na alternativne tehnologije povezivanja koje nisu mobilne kao što su LoRa, Sigfox i Wi-SUN. Tijekom prošle godine, mobilna IoT industrija svjedočila je mnogim konsolidacijama. Kako tržište mobilnih IoT modula nastavlja sazrijevati, možemo očekivati više konsolidacija usmjerenih na pružanje poboljšanih rješenja i održavanje konkurentnosti u odnosu na druge tehnologije povezivanja koje nisu mobilne", zaključio je Shah.