Francuska je u veljači odlučila da neće isključiti Huawei iz svoje 5G mreže, ali ovog mjeseca stigla je potpuno drugačija odluka, koja ide u smjeru djelomične zabrane poslovanja toj kineskoj kompaniji, odnosno, potpunoj zabrani poslovanja odmah s početkom 2028.
Dakle, ukratko, telekomi u Francuskoj mogu poslovati s Huaweijem bez ikakvih problema, ali vlast im sugerira da to ne čine. Djeluje kao pasivna agresija jer to i jest. Huaweiju su odobrene licence na tri do pet godina, Nokiji i Ericssonu na osam godina. Ukratko, telekomi koji posluju s Huaweijem bit će u problemima kasnije, što znači da im se više isplati odma krenuti s drugima.
Samim time, može se reći da Huawei poslije Velike Britanije gubi još jednog europskog partnera, što znači da američki utjecaj na Europsku uniju te njoj bliske države ipak postoji. Samo, treba kazati i da su kineske vlasti tijekom pandemije koronavirusa pokazale potpuno nerazumijevanje za svjetske prilike pa ostale bez imalo povjerenja. Posljedica jest gubitak osjetljivih poslova za kineske kompanije, a 5G razvoj to svakako jest.
Sad je podosta u rukama Ericssona i Nokije, koji se moraju jako brzo prilagoditi situaciji u kojoj su praktički jedina alternativa. Ne samo u Europi, već i ostatku svijeta koji se odlučuje za prekid suradnje s Huaweijem. Za njih je dobro da se što prije nametnu jer nije isključeno da bi s promjenom vlasti u Sjedinjenim Američkim Državama već ove godine nakon predsjedničkih izbora, odnos te zemlje i Kine mogao postati bolji.
To bi značilo i da bi sankcije Huaweiju, a određene su do minimalno svibnja iduće godine, mogle biti ukinute. Time bi se kineski velikan potpuno "vratio u igru". A oni koji nisu uspjeli ostvariti dovoljnu prednost, pod čime se misli direktno na Ericsson i Nokiju, mogli bi ponovno gledati u leđa Huaweiju.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu 2024. povećanje podatkovnog prometa u nepokretnim mrežama veće 26,8 posto i doseglo je 994,6 tisuća TB.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.