Europski sud u slučaju mađarskog telekoma Telenora Magyarorszaga Zrta prvi je put donio presudu koja se tiče neutralnosti interneta, što je od povijesnog značaja i svakako će biti odrednica za sve što slijedi narednih godina.
Naime, najviši sud Europske unije morao je protumačiti Uredbu EU o "neutralnosti interneta" kako bi razriješio prijepor nastao u Mađarskoj. Naime, u toj je zemlji članici EU telekom Telenor nudio dva paketa povlaštenog pristupa internetu svojim korisnicima, a njihova posebnost bila je u pristupu koji se pritom nudio.
Jer, za određene aplikacije pristup po punoj brzini ostao bi čak i nakon potrošnje podatkovnog prometa unutar paketa koji je korisnik platio. Dakle, za sve ostale bi se smanjio, no za izabrane aplikacije sve bi ostalo isto, što znači da se neke od aplikacija favorizira te zapravo potiče korisnika na kupnju paketa kako bi prema tim aplikacijama imao neometan pristup u bilo kojem trenutku dok ima pristup internetu.
Najprije je na takvu praksu reagiralo Mađarsko za tijelo za medije i komunikacije i donijelo dvije odluke kojima se Telenorova praksa navodi kao neregularna. Razlozi za to su u "nepoštivanju obveza jednakog i nediskriminirajućeg postupanja". Naravno, Telenor se žalio i sud u Budimpešti odlučio se obratiti najvišem sudu EU kako bi se ovaj problem napokon riješio. Ukratko, navedeno je da se time krše pravila otvorenog interneta opisana u Uredbi 2015/2120 Europskog parlamenta i Vijeća.
U odluci piše da sporni paketi mogu proširiti upotrebu favoriziranih aplikacija i usluga te smanjiti upotrebu svih drugih, konkurentskih aplikacija i usluga, što može dovesti do znatnog ograničenja ostvarivanja prava svih krajnjih korisnika, pogotovo ako mnogo njih sklopi ugovore tog tipa.
U presudi stoji i da se mjere blokiranja ili usporavanja prometa ne temelje na objektivno različitim zahtjevima u vezi s tehničkom kvalitetom usluge za određene kategorije prometa, nego na isključivo poslovnim interesima...
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu 2024. povećanje podatkovnog prometa u nepokretnim mrežama veće 26,8 posto i doseglo je 994,6 tisuća TB.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.