Ericsson i MediaTek postavili su novi 5G rekord brzine prijenosa od 440 Mbps u niskopojasnom i srednjepojasnom spektru koristeći Uplink Carrier Aggregation. Brza brzina uzlazne veze donosi bolja, glatkija iskustva za korisnike videokonferencija, streamere i njihovu publiku s više sličica u sekundi i višom rezolucijom slike.
Rekordna uplink brzina postignuta je u testu razvoja interoperabilnosti u Ericssonovom laboratoriju. Test je proveden s RAN Compute Baseband 6648 i mobilnim uređajem koji koristi MediaTek Dimensity 9200 vodeći čipset za 5G pametne telefone. Kombinacija agregacije nositelja uzlazne veze uključivala je dupleks s frekvencijskom podjelom (FDD) i dupleks s vremenskom podjelom (TDD) u frekvencijskom rasponu široko rasprostranjenom u današnjim 5G mrežama.
Točnije, korištena je kombinacija 50MHz FDD n1 i 100MHz TDD n77. Spajanjem ova dva pojasa, davatelji komunikacijskih usluga mogu značajno povećati svoje uplink brzine, što rezultira boljim performansama mreže i korisničkim iskustvom.
„Super velike brzine uzlazne veze čine veliku razliku u korisničkom iskustvu. Od live streaminga bez kašnjenja, videokonferencija i AR/VR aplikacija, do impresivnijeg igranja i tehnologija proširene stvarnosti (XR),” rekla je Sibel Tombaz, voditeljica proizvodne linije za 5G RAN u Ericssonu.
“Brzina prijenosa od 440 Mbps koju postižu Ericsson i MediaTek pomoći će napraviti tu razliku. Također kontinuirano dizajniramo inovativna rješenja za optimizaciju 5G mreža kako bi naši korisnici mogli najbolje iskoristiti svoju imovinu spektra“, pojašnjava Sibel Tombaz.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.