Deutsche Telekom i Ericsson demonstrirali su prvu u svijetu implementaciju 5G end-to-end poslovnog rješenja baziranog na 5G mreži i to uz pomoć 5G slicinga odnosno rezanja 5G mreže na kriške čime se postiže točno ciljanje onog korisnika kojem je potrebna mreža.
DT i Ericsson su probali mrežni rad korištenjem API-a na strani mreže mreže i strani aplikacija čime se postiže kontrola kvalitete sluge na 5G mreži i dinamičko prilagođavanje „kriške“ mreže potrebama korisnika.
U PoC-u (proof of concept) na 5G samostalnoj end-to-end infrastrukturi koja omogućuje rezanje mreže u DT-ovom laboratoriju u Bonnu, partneri su potvrdili nove mogućnosti u slučaju upotrebe u području video produkcije dopuštajući redatelju da prilagodi svoju uslugu i razreže je na dijelove prema zahtjevima različitih video streamova. Potpuno automatizirano konfiguriranje, osiguravanje i end-to-end upravljanje mrežom i uslugama realizirana kao PoC uz pomoć komercijalne 5G SA mreže koju pruža Ericsson.
“Revolucionarna integracija mogućnosti 5G slicinga postavlja tehničke temelje za inovacije 5G usluga“, kaže Alex Choi, viši potpredsjednik za tehnološku strategiju i inovacije u Deutsche Telekomu.
"Radeći s partnerima poput Ericssona, nastavit ćemo istraživati ​​potencijal 5G samostalne mreže u nastojanju da izgradimo fleksibilan ekosustav temeljen na platformi s modelima mreže kao usluge koja je usmjerena na korisnika“, ističe Choi.
„Nove digitalne usluge postat će stvarnost jer 'rezanje' 5G mreže omogućuje stvaranje softverskih definiranih virtualnih mreža prilagođenih posebnim namjenama s unaprijed definiranim karakteristikama. Standardizirani API-i na mreži pružaju mehanizme koji dopuštaju aplikacijama da nadziru i prilagođavaju ponašanje takvih "odsječaka" unutar granica svojih pretplatnih usluga. Vrlo smo ponosni što blisko surađujemo s DT -om kao jednim od vodećih globalnih operatora kako bismo na tržište donijeli vrijednost mrežnog rezanja, izloženosti i automatizacije“, dodao je Erik Ekudden, glavni tehnički direktor Grupe u Ericssonu.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.