Deutsche Telekom je već u 2019. odlučio da ukine kineske dobavljače iz kritične sigurnosti mreže. Ovo se također odnosi na 5G jezgrenu mrežu koja je trenutno u procesu standardizacije. Jezgrena mreža sadrži središnje elemente za kontrolu i obradu podataka u mreži. S druge strane, pristupna ili antenska mreža sastoji se od radio-jarbola i pripadajuće opreme za odašiljanje i prijam. U ovoj takozvanoj "radio pristupnoj mreži" (RAN) ne vrši se obrada podataka.
5G tehnički nije samostalna mreža, ali dodaje nove funkcije i tehničke karakteristike postojećoj 4G mreži. Izolirano razmatranje 4G i 5G jednostavno je u suprotnosti s tehničkim činjenicama. U sektoru antenske mreže tehnički je nemoguće nadograditi 5G s jednog proizvođača na 4G komponente drugog proizvođača. U danas postojećem RAN-u instalirane su uglavnom komponente Ericssona i Huaweija.
Za nadogradnju ove antenske mreže sa 4G na 5G Deutsche Telekom će i dalje koristiti postojeće dobavljače Ericssona i Huaweija. Tvrtka je za ovu svrhu zaključila nove ugovore s obje tvrtke. Kako bi se osigurala veća raznolikost komponenti u mreži u srednjoročnom razdoblju i bio bi u mogućnosti birati između više proizvođača, Deutsche Telekom podržava takozvanu Open RAN inicijativu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu 2024. povećanje podatkovnog prometa u nepokretnim mrežama veće 26,8 posto i doseglo je 994,6 tisuća TB.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.