Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Deutsche Telekom je već u 2019. odlučio da ukine kineske dobavljače iz kritične sigurnosti mreže. Ovo se također odnosi na 5G jezgrenu mrežu koja je trenutno u procesu standardizacije. Jezgrena mreža sadrži središnje elemente za kontrolu i obradu podataka u mreži. S druge strane, pristupna ili antenska mreža sastoji se od radio-jarbola i pripadajuće opreme za odašiljanje i prijam. U ovoj takozvanoj "radio pristupnoj mreži" (RAN) ne vrši se obrada podataka.
5G tehnički nije samostalna mreža, ali dodaje nove funkcije i tehničke karakteristike postojećoj 4G mreži. Izolirano razmatranje 4G i 5G jednostavno je u suprotnosti s tehničkim činjenicama. U sektoru antenske mreže tehnički je nemoguće nadograditi 5G s jednog proizvođača na 4G komponente drugog proizvođača. U danas postojećem RAN-u instalirane su uglavnom komponente Ericssona i Huaweija.
Za nadogradnju ove antenske mreže sa 4G na 5G Deutsche Telekom će i dalje koristiti postojeće dobavljače Ericssona i Huaweija. Tvrtka je za ovu svrhu zaključila nove ugovore s obje tvrtke. Kako bi se osigurala veća raznolikost komponenti u mreži u srednjoročnom razdoblju i bio bi u mogućnosti birati između više proizvođača, Deutsche Telekom podržava takozvanu Open RAN inicijativu.