Veliki europski telekom operateri Orange i Vodafone Group dogovorili su dijeljenje otvorenih RAN mreža (radio access network) u ruralnim dijelovima regije u kojoj oba telekoma posluju. Pilot projekt trebao bi se dogoditi u Rumunjskoj kasnije ove godine.
Dvije su tvrtke izjavile da je sporazum prvi put da su pristale na dijeljenje otvorenog RAN-a, čime su ojačane njihove obveze da pristupe svom izboru za mobilne mreže diljem Europe. Prvo komercijalno mjesto obuhvaćeno sporazumom bit će u ruralnom području Rumunjske, pružajući "početno iskustvo u stvarnom životu" modela za integraciju hardvera i softvera više dobavljača, utirući put širem razvoju na drugim tržištima.
Orange i Vodafone dodali su da također rade na pojedinačnom odabiru strateških dobavljača za početnu fazu izgradnje. Objašnjavajući razloge koji stoje iza toga, njih dvojica su izjavili da je otvoreni RAN otključao značajne prednosti u odnosu na tradicionalno dijeljenje mreže, pružajući veću fleksibilnost pri dodavanju novih ili nadogradnji postojećih radijskih mjesta, dok su troškovi i potrošnja energije ostali niski.
Velika priča oko otvorenog RAN-a nastavlja rasti jer vijest o sporazumu dolazi nakon što su oba operatera obavijestila kako su navedeni ciljevi za unapređenje ekosustava do kraja 2023. godine, a koje su izradili s kolegama iz europskim telekoma kao što su Deutsche Telekom, Telecom Italia i Telefonica. Orange CTIO Michael Trabbia rekao je da RAN dijeljenje predstavlja veliki korak prema agilnim i potpuno automatiziranim mrežama, dok je Vodafoneov glavni direktor za mreže Alberto Ripepi istaknuo troškovne prednosti cijelog sporazuma.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.