China Mobile je na prvom mjestu u izdanju Omdijinog mjerila digitalne strategije pružatelja usluga za 2023., koje ocjenjuje digitalne strategije 12 velikih globalnih grupa telekom operatera. Bodovanje je donekle drugačije u vrijeme kada je etablirani poslovni model pružatelja komunikacijskih usluga pod sve većim pritiskom i kada mnogi CSP-ovi odgovaraju digitalizacijom svojih operacija, razvojem usluga u područjima izvan povezivosti i diverzifikacijom u nove poslovne sektore.
Vodstvo China Mobilea u mjerilu, s rezultatom od 27,5 bodova od potencijalno maksimalnih 35, rezultat je razmjera na kojem je razvio širokopojasni pristup velike brzine i koristio tu infrastrukturu kao platformu za razvoj novih usluga. SK Telecom je na drugom mjestu u mjerilu, na temelju svoje težnje da se ponovno osmisli kao AI tvrtka i razvije usluge u novim područjima kao što su metaverzum i urbana zračna mobilnost, dok je NTT Docomo jednako tako na trećem mjestu, zbog svoje snage u tehnologija i digitalne usluge.
"Istočnoazijski operateri zauzimaju tri od prva četiri mjesta u mjerilu, pokazujući da su pružatelji usluga u regiji jedni od najnaprednijih u svijetu", rekao je Dario Talmesio, direktor istraživanja pri Omdijinoj strategiji i regulaciji pružatelja usluga. “China Mobile pokazuje posebno impresivnu brzinu promjena, pri čemu usluge digitalne transformacije sada čine više od 25 posto prihoda od usluga. China Mobile se brzo pretvara u TechCo operatera s nizom digitalnih usluga izvan povezivosti.”
Daljnji upečatljiv rezultat je da je e& sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (bivši Etisalat), koji je prvi put pokriven u ovom izdanju referentne vrijednosti, rangiran jednako peto uz Telefónicu. "Snažno poslovanje e& temelji se na njegovoj novoj strategiji, predstavljenoj početkom 2022., transformacije u globalnu tehnološku i investicijsku grupu - strategiji koju snažno slijedi", rekao je Matthew Reed, glavni analitičar u Omdijinom tržištu pružatelja usluga. Bharti Airtel je rangiran na sedmom mjestu u mjerilu za 2023. godinu, što je napredak u odnosu na deveto mjesto u 2022. nakon Airtelovog pokretanja 5G u Indiji krajem 2022. i dok Airtel nastavlja razvijati svoj značajan portfelj digitalnih usluga.
Ofcom je predstavio prijedlog da se operaterima mobilnih mreža omogući korištenje postojećeg spektra za satelitske usluge izravno na uređaj (D2D). Ovim potezom britanski čuvar planira učiniti tehnologiju dostupnijom širem krugu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.