Vertivo istraživanje pokazuje da pretjerano proširene mreže i vrtoglavo rastući zahtjevi za energijom mijenjaju način na koji podatkovni centri troše energiju.
Za sve podatkovne centre iznimno je važno da je napajanje električnom energijom stabilno, bez obzira da li se radi o vanjskoj mreži, baterijama odnosno UPS-ovim ili privremenim napajanjem preko vanjskih generatora, objašnjava Giovanni Zanei, Vice President, Large Power Conversion iz Vertiva i dodaje kako se danas to postići sustavima koji u milisekundi mogu upravljati svim spojenim sustavima dajući IT sustavima besprekidno napajanje.
Prema njegovim riječima danas je arhitektura podatkovnog centra iznimno bitna i stoga Vertiv posvećuje veliku pažnju sustavima upravljanja mrežom. Sustavi podrške mreži pomažu energetskim mrežama uravnotežiti potražnju i ponudu resursa. Oni omogućuju pohranjivanje i oslobađanje energije, posebice one proizvedene iz obnovljivih izvora gdje opskrba može biti vrlo promjenjiva, kada je to potrebno. U slučaju rješenja implementiranog u Švedskoj radi se o mrežno interaktivnom UPS sustavu Vertiv Liebert EXL S1 koji je sustav neprekidnog napajanja (UPS) koji pruža integrirano rješenje za kritičnu zaštitu napajanja i mogućnosti podrške strujnoj mreži.
U Vertivu ističu da prema njihovom istraživanju ključu sljedećoj godini je da se kod podatkovnih centara daje prioritet izazovima u vezi s dostupnošću energije.
Istraživanje pokazuje da pretjerano proširene mreže i vrtoglavo rastući zahtjevi za energijom mijenjaju način na koji podatkovni centri troše energiju. Globalno gledano, podatkovni centri troše prosječno 1-2 posto svjetske energije, ali umjetna inteligencija potiče povećanje potrošnje koja će to vjerojatno dovesti do 3-4 posto do 2030. Očekivana povećanja mogu postaviti zahtjeve na mrežu koje mnoge komunalne tvrtke mogu 't handle, privlačeći regulatornu pozornost vlada diljem svijeta – uključujući potencijalna ograničenja izgradnje podatkovnih centara i korištenja energije – te nagli porast troškova i emisija ugljika koje organizacije podatkovnih centara utrkivanje za kontrolu. Ovi pritisci prisiljavaju organizacije da daju prioritet energetskoj učinkovitosti i održivosti čak i više nego u prošlosti.
U 2024. predvidjeli su trend prema energetskim alternativama i razvoju mikromreža, a 2025. vidimo ubrzanje ovog trenda, sa stvarnim pomakom prema davanju prioriteta i traženju energetski učinkovitih rješenja i energetskih alternativa koje su nove u ovoj areni. Gorive ćelije i alternativne kemijske baterije sve su više dostupne za opcije mikromreže. Dugoročno gledano, više tvrtki razvija male modularne reaktore za podatkovne centre i druge velike potrošače energije, čija se dostupnost očekuje krajem desetljeća. Napredak na ovom planu treba promatrati 2025.
Neke tvrtke zanima samo smještaj njihovih servera, no pored samog smještaja ključno je osigurati i da oni rade u optimalnim uvjetima uz visoku pouzdanost, što je moguće korištenjem profesionalnog vođenog data centra kakav je onaj tvrtke Digital Realty u Zagrebu.
Nokia je predstavila kameru koja donosi multimedijski streaming od 360 stupnjeva putem 5G, Wi-Fi i Ethernet povezivanja. Uređaj je vodootporan, otporan na udarce i unaprijed instaliran softver i hardver za kibernetičku sigurnost.
Appleovi modemi koji su sami razvili zamijenit će Qualcommova rješenja u iPhone uređajima do 2027. Izvješća pokazuju da bi se Appleovi interni čipovi prvi put koristili u ažuriranju serije iPhone SE zakazanom za početak 2025. godine.