Na Weekend Media Festivalu imali smo prilike razgovarati s Damirom Čauševićem, suosnivačem i direktorom tvrtke Monri Payments, kao i suosnivačem Money Motion konferencije. Čaušević je na WMF-u moderirao panel “Gen Z Buy Now Pay How” na kojem je okupio stručnjake iz e-trgovine, maloprodaje i digitalnih medija kako bi raspravili o kupovnim i platnim navikama Generacije Z, ali i što to znači za trgovce i brendove. S Čauševićem smo popričali o ključnim temama panela te o tome kako se Monri prilagođava potrebama i očekivanjima novih generacija.
Na panelu ste diskutirali o specifičnim navikama Generacije Z kad je riječ o kupovini i plaćanju. Što se najviše istaknulo?
Generacija Z ima potpuno drugačija očekivanja u usporedbi s prethodnim generacijama. Oni su odrasli s tehnologijom, što znači da očekuju brzinu, jednostavnost i neprimjetan proces, bilo da kupuju ili plaćaju. Na panelu smo istaknuli kako im je važno da sve bude “na dohvat ruke”. Dario Marčac je, primjerice, naglasio da TikTok i Snapchat dominiraju kao platforme na kojima se informiraju i komuniciraju. Iako su društvene mreže omogućile direktnu kupovinu, u Hrvatskoj te opcije još nisu razvijene, no bez sumnje ćemo i to vidjeti u skorijoj budućnosti.
Također, što se tiče plaćanja, primijetili smo da Generacija Z sve manje koristi gotovinu. To je potvrdio i Daniel Šturm iz Kauflanda, koji je istaknuo da više od dvije trećine kupaca mlađih generacija preferira kartice ili digitalne novčanike, što je ključna promjena u načinu na koji funkcionira maloprodaja.
Prema istraživanjima koje prenose BBC i Bloomberg, kupovna moć Generacije Z globalno se procjenjuje na više od 400 milijardi eura. Iako mnogim trgovcima oni sad nisu primarna publika, važno je razvijati svoje poslovanje u skladu s vremenom i napredovati s trendovima, jer njihovo vrijeme svakako dolazi. Na panelu smo upozoreni da je raspon godina u Gen Z generaciji od 12 do 27, što znači da najstariji članovi debelo gaze prema tridesetima, i da je možda već vrijeme razgovarati i o prilagođavanju generaciji Alpha!
Kako se Monri prilagođava tim promjenama i potrebama mlađih generacija?
Kao tvrtka koja se bavi razvojem naprednih platnih rješenja, naš glavni fokus je osigurati da korisnici imaju najbrže, najjednostavnije i najfleksibilnije iskustvo plaćanja. Mlađe generacije zahtijevaju jednostavnost i prilagodljivost, stoga radimo na integraciji s različitim metodama plaćanja, od kartica do digitalnih novčanika i kriptovaluta. Naša je strategija pružiti klijentima opcije koje odgovaraju potrebama njihovih kupaca, bez obzira na to koriste li fizičke kartice, Apple Pay, Google Pay ili lokalne digitalne novčanike kao metodu plaćanja.
Istraživanja pokazuju da preko 70% Gen Z generacija preferira plaćanje debitnim ili kreditnim karticama, pri čemu se vidi trend preferencije debitnih kartica kod mlađih kupaca, jer se s rastom godina prati i rast preference kreditnih kartica. Kad pričamo o alternativnim metodama plaćanja, ne čudi da su mlađe generacije i ovdje early adopteri tehnologije, pa su čak 3x skloniji korištenju digitalnih novčanika i kriptovaluta od ostalih generacija.
Osim praćenja napretka tehnologije, kao payment provider posebno smo fokusirani na razvijanje omnichannel rješenja koja brišu granice između offline i online svijeta. Dobar primjer takvih rješenja bilo bi plaćanje rezervacije smještaja online, pa dodatno plaćanje ostatka iznosa prilikom dolaska u hotel. I za hotel i za gosta to mora biti jedinstveno iskustvo i povezana transakcija. Osim toga, s jednim klijentima radili smo na razvoju rješenja koje kupcu omogućava da hodajuću kroz dućan skenira robu koju nosi u košarici, i onda prilikom izlaska plati na blagajni svojom karticom skenirajući QR kod koji prikazuje sve proizvode u njegovoj košarici.
Spomenuli ste „lokalne“ metode plaćanja. Na što tu točno mislite i na kojim tržištima vidite najveće izazove i kako se nosite s regionalnim razlikama?
Pod lokalne metode plaćanja primarno mislim na to da svako tržište ima neke specifičnosti, različite preferencije za plaćanje, a posebno kad je riječ o digitalnim novčanicima. Kroz regiju postoje razlike između toga koji se novčanici koriste u kojoj državi, a kao regionalni pružatelj usluga vidimo da raste trend u kojem digitalna plaćanja, poput novčanika ili QR kodova, postaju sve prihvaćenija, čak i kod starijih generacija.
Osim toga, pratimo i rast interesa za plaćanje i korištenje kriptovaluta, za koje je potrebna suradnja s partnerskim tvrtkama kako bi se s jedne strane korisnicima omogućilo da plate kriptovalutom, a s druge strane trgovcu omogućilo da prime svoju nacionalnu valutu kao sredstvo plaćanja.
Razvijamo lokalizirana rješenja koja odgovaraju preferencijama svakog tržišta. Također, surađujemo s različitim klijentima kako bismo osigurali da se što veći broj platnih metoda integrira u njihov sustav, što pak i tim trgovcima omogućuje širenje na nova tržišta s lokaliziranim opcijama plaćanja.
Pričajmo još malo o kriptovalutama. Kako vidite njihovu ulogu u budućnosti plaćanja?
Kriptovalute su još uvijek u ranoj fazi masovnog usvajanja, ali definitivno imaju potencijal da postanu sve korištenija metoda plaćanja, pogotovo kod mlađih generacija koje su otvorenije prema novim tehnologijama. Korisnici kriptovaluta vide puno prednosti u njihovom korištenju, poput privatnosti koju im nude, decentralizacije financija, ili potencijalnog smanjenja troškova transakcija.
U Monriju u zadnjih četiri godine bilježimo rast stope trgovaca koji nude kriptovalute kao metodu plaćanja u rangu od 20% godišnje na razini cijele regije. Unutar regije, Hrvatska je neosporivi lider u platnim trendovima, pa tako i u prihvaćanju kriptovaluta. Danas pričamo o manjem broju i volumenu transakcija koje se plaćaju kirptovalutama (npr. često je riječ o robi široke potrošnje), no očekujemo da će rast interesa utjecati i na porast volumena transakcije kad se kriptovalute ponude u industrijama s većim iznosima u transakcijama (npr. automobilska industrija, osiguravajuća industrija ili industrija nekretninama).
Na globalnom nivou, velika se prednost kriptovaluta nalazi u financijskoj inkluziji, jer se u zemljama s nestabilnim financijskim sustavima, ili na mjestima gdje je pristup tradicionalnim bankarskim uslugama ograničen, kriptovalute mogu koristiti tako da ljudima omoguće sudjelovanje u globalnom gospodarstvu bez potrebe za bankovnim računima ili da se značajno smanje troškovi slanja i primanja novca.
Naravno, svjesni smo i da ovdje postoje određeni izazovi, kao regulatorna neizvjesnost i volatilnost kriptovaluta. Sve u svemu, budućnost kriptovaluta izgleda obećavajuće, ali razvoj će ovisiti o tehnološkim, zakonodavnim i tržišnim faktorima.
Za kraj, što možemo očekivati od budućnosti plaćanja i online trgovine, posebno kad je riječ o mlađim generacijama?
Ako promatramo kako su se generacije razvijale u pogledu svojih očekivanja od plaćanja, primijetit ćemo da je sigurnost nekoć bila na vrhu prioriteta. Za starije generacije, osjećaj povjerenja i zaštite bio je ključan – hoće li moje podatke zaštititi? Hoće li transakcija biti sigurna? Međutim, danas je sigurnost postala osnovni zahtjev koji svi sudionici u financijskoj industriji moraju zadovoljiti na vrlo visokom nivou. U svijetu gdje je sigurnost neupitna, mladi danas traže brzinu i jednostavnost. Generacija Z očekuje trenutačne procese, a njihova je tolerancija na čekanje minimalna.
Naša rješenja moraju biti toliko brza da plaćanje ne smije trajati dulje od trajanja jednog TikTok videa. To znači da trgovci moraju usavršiti svaki korak korisničkog iskustva, od prijave do konačne transakcije, kako bi se prilagodili navikama i preferencijama novih generacija. Značajna je i uloga digitalnih novčanika i plaćanja jednim klikom, jer Gen Z želi fleksibilnost i osjećaj kontrole. Uvjeren sam da su brzina i fluidnost procesa ono što će definirati budućnost plaćanja.