Novi sustav pomoći rail forward assist tvrtke Bosch Engineering osigurava veću sigurnost u željezničkom prijevozu i pomaže u daljnjem smanjenju broja nesreća. U urbanim područjima tvrtka od 2017. nudi sustav upozorenja na sudar za tramvaje.
„S pomoćnim sustavima za napredovanje željeznicom, sada prenosimo uspješan koncept na željeznicu. Područja primjene sustava upozorenja na sudar su lokalni javni prijevoz, manevarske operacije i vozila za održavanje tračnica,” objašnjava Heiko Mangold, voditelj željezničke tehnologije u Bosch Engineeringu.
Modularni sustav pomoći sastoji se od upravljačke jedinice i različitih senzora koji osiguravaju besprijekoran nadzor područja ispred željezničkog vozila. Skupina senzora koja se koristi ovisi o konkretnom slučaju upotrebe i može sadržavati module kamere, radara, LiDAR-a i ultrazvučnih modula.
Za metro, gradske, prigradske i regionalne vlakove, glavni i urbani pomoćni sustav za vožnju naprijed nadzire ne samo područje ispred željezničkog vozila, već i okruženje platforme. Sustav upozorava na prepreke na pruzi, kao i na opasne situacije na željezničkim postajama. Također nudi detekciju signala i funkciju pomoći pri kočenju.
Manevarske operacije posebno su izazovne za željezničko osoblje budući da, radi svoje zaštite, moraju biti svjesni željezničke aktivnosti na paralelnim kolosijecima dok također obavljaju svoje stvarne manevarske zadatke. Pomoć pri manevriranju naprijed podržava manevarsko osoblje upozoravajući ih na prepreke u području kolosijeka, kao što su pogrešno parkirani vagoni i prijeteći sudar zbog nepravilno postavljenih skretnica.
Sustav također ima funkcije pomoći pri spajanju i detekcije signala, kao i pomoć nadzemne kontaktne mreže za lokomotive s hibridnim pogonskim sklopovima. Rezultirajuće prednosti uključuju značajno mentalno i psihološko olakšanje za osoblje, povećanu sigurnost, manje osobnih ozljeda, manje štete na imovini i sprječavanje skupih oštećenja nadzemnih žica.
Sustav se temelji na robusnom multisenzorskom konceptu i prilagođen je specifičnim zahtjevima željezničkog sektora. Također je certificiran prema EN 50155 i EN 50128. Modularni dizajn sustava omogućuje fleksibilnu upotrebu u različitim segmentima tračnica, kako za specifične slučajeve upotrebe tako i za posebne primjene. Inicijalni pilot projekti za funkciju surround senzora u željezničkom sektoru provedeni su s velikim uspjehom.
„S našom stručnošću i tehnologijama želimo igrati ključnu ulogu u pokretanju složene automatizacije željezničkog prijevoza. Time smo sve bliže dugoročnoj viziji potpuno automatiziranog, visoko povezanog, a time i učinkovitijeg i sigurnijeg željezničkog prometa,” dodao je Mangold. Početni koraci prema potpunoj automatizaciji čine se u aplikacijama niske brzine. To uključuje automatizaciju pripreme vlakova kao i potpuno automatizirane operacije manevriranja.