Stock Apps objavio je zanimljivu analizu koja pokazuje osjetan pad u broju i vrijednosti poslovnih dogovora vezanih za spajanje ili akviziciju u konzumerističkom sektoru (M&A - merger and acquisition). Naravno, analiza se tiče ove godine i glavni razlog takve situacije jest pandemija koronavirusa. Zbog nje su stale mnoge planirane akvizicije, kao i spajanja, što nimalo ne čudi.
Ukupno, kroz prvih devet mjeseci ove godine, bilo je 2244 poslovna dogovora ove vrste, dok ih je godinu prije bilo 2922. To je pad od 23,2 posto na godišnjoj razini i tako nešto ne može se ignorirati. Ali, situacija je takva kakva jest pa ne treba previše razbijati glavu sa "što bi bilo kad bi bilo" već se treba okrenuti načinima kako dogodine izvući maksimum. I više od toga.
Vrijednost dogovorenih poslova stigla je do 138 milijardi američkih dolara u prvih devet mjeseci ove godine, a to je pad od 50,3 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Pritom je najviše profitirao Goldman Sachs jer je savjetovao 23 dogovora u vrijednosti od ukupno 21,1 milijardu dolara. S druge strane, PwC je lider u smislu kvantitete transakcija jer je posredovao kod 25 dogovora vrijednih 3,5 milijardi dolara.
Nadalje, Morgan Stanley je na drugom mjestu po pitanju vrijednosti s 15 dogovora od ukupno 20,1 milijardu dolara. Slijedi JP Morgan Chase s devet dogovora i 17,1 milijardom dolara te Citi s također njih devet, ali vrijednosti 15,4 milijarde dolara.
Kad se pogledaju regije, Azijsko-pacifička (APAC) bilježi slabiji pad u M&A sektoru no druge glavne ekonomske regije. Tijekom prve polovice ove godine, vrijednost smanjila za 17 posto, ali u Europi se smanjila za 31 posto, a u Sjedinjenim Američkim Državama za čak 72 posto. Ujedno, oporavak je u APAC regiji bio brži, ponajviše zahvaljujući Kini koja se tijekom ožujka i travnja vratila razinama iz prošle godine te ostala konstantna tijekom druge polovice ove godine.
Ukupno, u APAC regiji tijekom trećeg kvartala ove godine Kina čini 29,5 posto svih M&A aktivnosti, Japan je na 15,9 posto i Australija na 15,72 posto.