DIGITALNA EKONOMIJA

Raste potreba za kapacitetom podatkovnih centara

Data centri ključni su za digitalnu transformaciju poduzeća budući da pružaju skalabilnu i fleksibilnu infrastrukturu, omogućujući usluge u oblaku i upravljanje podacima.

Raste potreba za kapacitetom podatkovnih centara

Potreba za globalnim širenjem te poboljšane, otpornije internetske veze također su doveli do ulaganja u napredne mrežne tehnologije i nove data centre kako bi se zadovoljili rastući zahtjevi naših digitalnih ekonomija, sada na više distribuiran način, ističe za ICTbusiness.info Viktor Kyuzov  direktorom razvoja tržišta u Digital Realtyu.

Prema njegovim riječima različite komponente data centra kao što su sustavi distribucije električne energije i sustavi hlađenja, poslužitelji, rješenja za pohranu i sigurnosni sustavi neprestano se poboljšavaju kako bi se osigurala pouzdanija i učinkovitija infrastruktura data centra.

Kako su promjene posljednjih godina utjecale na potražnju i potrebe za kapacitetom data centara? Koje su ključne komponente modernih data centara i kako se razvijaju?

Posljednjih godina potražnja i potrebe za kapacitetom data centara porasle su zbog čimbenika kao što su povećani budžeti za digitalnu transformaciju tvrtki, rad na daljinu, usvajanje računalstva u oblaku i tehnološki napredak kao što su razne primjene umjetne inteligencije. Ovaj rast diktira robusniju, skalabilniju i energetski učinkovitiju infrastrukturu. Dodatno, fokus na održivost, povećane prijetnje kibernetičkoj sigurnosti i novi propisi o privatnosti podataka dodatno su potaknuli data centre da poboljšaju svoju učinkovitost, sigurnost i mjere usklađenosti. I što je još važnije, potreba za globalnim širenjem te poboljšane, otpornije internetske veze također su doveli do ulaganja u napredne mrežne tehnologije i nove data centre kako bi se zadovoljili rastući zahtjevi naših digitalnih ekonomija, sada na više distribuiran način.

Različite komponente data centra kao što su sustavi distribucije električne energije i sustavi hlađenja, poslužitelji, rješenja za pohranu i sigurnosni sustavi neprestano se poboljšavaju kako bi se osigurala pouzdanija i učinkovitija infrastruktura data centra, ali ono što smatram najfascinantnijim su poboljšanja u povezivosti visoke brzine i softverski definirano umrežavanje, te rastuća prevalencija tzv. 'Meet-me-rooms', što su mjesta unutar data centra u kojima se odvija fizičko povezivanje. Naši se klijenti sve više povezuju s više digitalnih partnera nego ikad prije, pronalaze nove načine za širenje svojih digitalnih poslova i geografske pokrivenosti, kao i pristupanje partnerima na različitim kontinentima, što rezultira većim brojem unakrsnih veza i gušće međusobno povezanim data centrima.

Kako data centri podržavaju digitalnu transformaciju poslovanja? Koje su prednosti i izazovi korištenja kolokacijskih data centara u usporedbi s korištenjem pružatelja usluga u oblaku?

Data centri ključni su za digitalnu transformaciju poduzeća budući da pružaju skalabilnu i fleksibilnu infrastrukturu, omogućujući usluge u oblaku i upravljanje podacima. Oni nude pristup operatorima koji podržavaju visoke brzine povezivanja, kao i rubno računalstvo i robusne sigurnosne mjere, osiguravajući usklađenost s propisima. S mogućnostima za kontinuitet poslovanja, oporavak od katastrofe i automatizaciju, data centri poboljšavaju operativnu učinkovitost poslovanja dok smanjuju operativne troškove. Oni također podržavaju inovacije kroz razvojna okruženja i nove tehnologije, dok njihova geografska raznolikost i mreže za isporuku sadržaja osiguravaju globalni doseg i pristup s malom latencijom milijunima krajnjih korisnika.

Data centri također nude model "hibridnog oblaka", koji tvrtkama omogućuje kombiniranje lokalnih data centara (privatni oblak) s javnim uslugama u oblaku, omogućujući dijeljenje podataka i aplikacija među njima. Ovaj pristup nudi fleksibilnost i skalabilnost dinamičkom raspodjelom resursa na temelju potražnje, optimizacijom troškova i povećanjem sigurnosti i usklađenosti čuvanjem osjetljivih podataka unutar tvrtke. Poboljšava kontinuitet poslovanja i oporavak od katastrofe rješenjima redundancije i sigurnosnog kopiranja te omogućuje korisnicima da implementiraju svoje aplikacije u najprikladnijem okruženju. Uzevši sve ovo u obzir, ne bih razmišljao o uslugama u oblaku kao konkurenciji data centrima. Umjesto toga, smatrao bih ih komplementarnim data centrima te dijelom unificiranog modela koji pomaže mnogim našim klijentima da se snađu kroz složenost svojih digitalnih transformacija.

Koje su najnovije tehnološke inovacije koje se primjenjuju u data centrima?

Primjer tehnološke inovacije koja se primjenjuje u našim data centrima je revolucionarna tehnologija hlađenja čipova tekućinom, što je sljedeća evolucija u podršci za implementaciju visoke gustoće, već dostupna u 170 naših data centara diljem svijeta. Ovaj napredak predstavlja značajan korak naprijed u rješavanju rastućih izazova upravljanja radnim opterećenjima visoke gustoće, posebno u području umjetne inteligencije (AI) i aplikacija s velikim brojem podataka. Dodatno poboljšava standardiziranu ponudu kolokacije visoke gustoće tvrtke Digital Realty, uvodi izravno hlađenje tekućinom (DLC), dovodeći tekućinu izravno u infrastrukturu korisnika, omogućujući veću relevantnost i svestranost u ispunjavanju novih zahtjeva za umjetnom inteligencijom. Ovaj pristup omogućuje tvrtkama implementaciju konfiguracija visoke gustoće unutar zajedničkog okruženja, u neposrednoj blizini oblaka, kao i pružatelja mrežnih i AI usluga, vodeći računa o različitim potrebama pojedinačnih postavki, pružajući dodatnu fleksibilnost korisnicima.

Koje su ključne sigurnosne mjere koje data centri moraju primijeniti kako bi zaštitili korisničke podatke?

Data centar kojim se dobro upravlja može pružiti snažne sigurnosne mjere za zaštitu korisničkih podataka, uključujući strogu fizičku sigurnost s kontroliranim pristupom i nadzorom putem dopuštenja temeljenih na ulogama i autentifikaciju s više faktora, uz kontinuirani sigurnosni nadzor i detaljno bilježenje pristupa. Dodatne mrežne sigurnosne usluge u oblaku bit će dostupne ovisno o kombinaciji korisnika u data centru – kao što je napredna mrežna sigurnost pomoću vatrozida i sustava za otkrivanje upada, te enkripcija za podatke u mirovanju i u prijenosu.

Kakav je trend rasta potražnje za podatkovnim kapacitetom i koliko su data centri spremni za takav rast?

Jedan od ključnih izazova (ili prilika – ovisno o perspektivi) s kojima se naša industrija suočava jest osigurati da izgradimo dovoljno kapaciteta, na pravim mjestima i na vrijeme kako bismo zadovoljili zahtjeve rasta naših kupaca, kao i osigurati da naša digitalna gospodarstva imaju odgovarajuće razine raznolikosti i otpornosti za nastavak rasta. A s dolaskom brojnih primjena umjetne inteligencije, moramo osigurati rast našeg otiska u skladu s promjenjivim zahtjevima industrije.

Nastojimo nabaviti dovoljno zemljišta za izgradnju data centara i koristimo pristup gradnje u fazama, što znači korištenje samo dijela raspoložive energije i skaliranje kampusa kako potražnja raste, što nam omogućuje širenje ulaganja na troškovno učinkovit način i osigurava da imamo fleksibilnost za rast s rokovima koji su usklađeni s našim klijentima. Ovo je naš pristup i za naš novi kampus u Zagrebu, koji će u početku udvostručiti naše postojeće energetske kapacitete u gradu, ali će nam također pružiti mogućnost postavljanja do 30 megavata (MW) IT opterećenja kroz brojne faze izgradnje koje su u skladu sa zahtjevima lokalnog tržišta.

Kako se data centri prilagođavaju zahtjevima održivosti i smanjenja utjecaja na okoliš? Što kupci mogu očekivati ​​od pružatelja usluga data centra kao što je Digital Realty?

Ponosan sam što radim u branši data centara, a posebno u Digital Realtyju, iz mnogo razloga. Jedan od njih je utjecaj koji imamo na energetsku učinkovitost naših digitalnih ekonomija. Naši su objekti dizajnirani s mnogo nižim PUE-ovima (power usage effectiveness – učinkovitost korištenja energije) od tipične interne prostorije s opremom kojom upravlja tvrtka, tako da migracija opreme u vlasništvu poduzeća u naše objekte potencijalno čini infrastrukturu učinkovitijom u smislu potrošnje energije, i kada gledate naprijed imajući na umu skalabilnost, to se akumulira u golemo poboljšanje energetske učinkovitosti na lokalnoj, regionalnoj i globalnoj razini.

Digital Realty uvijek je imao snažan fokus na održivost. Danas imamo više od 1,4 gigavata (GW) obnovljive energije u našem globalnom portfelju. Također nadoknađujemo 100% energije potrebne za napajanje cijelog našeg europskog portfelja, kao i našeg kolokacijskog portfelja u SAD-u, s obnovljivom energijom. Trenutačno imamo širom svijeta više od 13 milijuna četvornih stopa (više od 1,2 milijuna kvadratnih metara) izgrađenog prostora s certifikatima održivosti, što naglašava našu predanost pomaganju našim klijentima da rastu i povećaju se, dok minimaliziramo naš utjecaj na okoliš.

Na koji način Digital Realty u okviru svoje strategije jača svoju prisutnost na području Mediterana, posebice u Zagrebu?

Sredozemno more je strateški smješteno između Europe, Afrike i Azije. Zbog svojeg zemljopisnog položaja i rasta potrošnje i generiranja podataka, regija je privukla nova ulaganja u podmorske mrežne sustave, koji pretvaraju more u glavno globalno čvorište za međusobno povezivanje i razmjenu prometa, spajajući više kontinenata. To znači pouzdaniju i otporniju internetsku infrastrukturu i distribuciju sadržaja za tvrtke i pojedince, bilo da su kod kuće ili koriste svoje mobilne uređaje u pokretu.

Digital Realty ima za cilj pomoći ubrzati ova poboljšanja partnerstvom sa zajednicom koja se bavi podmorskim kabelima uz partnerstva s pružateljima telekomunikacijskih usluga sa zemaljskim mrežama. Naši objekti su neovisni o operatorima i u njima se ti različiti segmenti povezivanja mogu međusobno povezati kako bi promet mogao učinkovitije nego prije doći do krajnjih korisnika. Kako bi se to dogodilo, Digital Realty je najavio nekoliko novih ulaganja u novu infrastrukturu dat centara na raznim tržištima na Mediteranu i široj regiji, uključujući Madrid, Barcelonu, Marseille, Rim, Atenu, Heraklion na Kreti, Tel Aviv i, naravno, Zagreb.

Zagreb bi trebao igrati ključnu ulogu u ovoj mreži, povećavajući redundantnost i otpornost sadržaja ne samo u Hrvatskoj nego i diljem srednje i zapadne Europe. Pozicioniran na ključnoj 'internetskoj autocesti' koja povezuje jugoistočnu Europu—gdje će se izgraditi novi kabeli velikog kapaciteta—s glavnim čvorištima poput Frankfurta, Zagreb je strateški vitalan za digitalnu infrastrukturu regije. Zagreb je također idealna centralizirana lokacija za sadržajne platforme koja im omogućuje da učinkovito opslužuju regiju. To je omogućeno prisutnošću više od 50 operatora u našem data centru ZAG1, koji se može pohvaliti najvećom koncentracijom mreža u Hrvatskoj. A kako bismo bili spremni za novi val digitalizacije gospodarstva, ulažemo u dva nova projekta – prvi koji ima za cilj proširiti naš postojeći data centar u Zagrebu dodatnom snagom kako bismo mogli zadovoljiti potrebe naših korisnika i njihovih rastućih poslova; a drugi će projekt stvoriti potpuno novi kampus data centra u Zagrebu s dovoljno infrastrukture da zadovolji potrebe digitalne ekonomije u razvoju u godinama koje dolaze.

Zašto je neovisnost o operatoru važna u data centrima i zašto je to ključni element centara Digital Realtyja? Koje su prednosti velikog broja dostupnih operatora u data centrima za korisnike, posebice u kontekstu Zagreba?

Ukratko, neovisnost o operatoru znači bolju povezanost. To je bitan čimbenik na koji treba obratiti pozornost kada outsourceate svoje potrebe za data centrom ili tražite usluge međusobnog povezivanja. Nudi prednost troškovne učinkovitosti poticanjem konkurencije, što snižava cijene i poboljšava kvalitetu usluge za poduzeća i krajnje korisnike. Kombiniranjem više pružatelja internetskih usluga i usluga povezivosti, kolokacijski data centri neovisni o operatoru također pomažu u poboljšanju redundantnosti i pouzdanosti – osiguravajući maksimalno vrijeme dostupnosti, čak i ako jedan operator ima problema. Objekti neovisni o operatoru također pomažu korisnicima da dodaju dodatne mrežne veze kako njihovo poslovanje raste, što im omogućuje da dodatno prošire svoje usluge i postignu skalabilnost. Digital Realty omogućuje pristup do više od 1300 operatora na globalnoj razini, a konkretno u Zagrebu naši korisnici mogu uživati ​​u pristupu do više od 50 operatora koji su fizički prisutni u našem data centru ZAG1, što je najveća gustoća operatora u državi. To povećava pouzdanost mreže za naše korisnike i snižava cijene povezivanja kao rezultat konkurencije i više opcija koje su im dostupne.

Što je ServiceFabric orkestracijska platforma i kakvu korist donosi korisnicima Digital Realtyjevih centara u Zagrebu? Kako platforme za orkestraciju kao što je ServiceFabric pomažu u upravljanju složenim IT infrastrukturama? Kakav je utjecaj naprednih alata za orkestraciju kao što je ServiceFabric na učinkovitost i fleksibilnost operacija koje koriste data centre Digital Realtyja u Zagrebu?

ServiceFabric je naša platforma za orkestraciju i povezivost koja pruža niz infrastrukturnih usluga. Obitelj proizvoda ServiceFabric pruža širok raspon usluga međusobnog povezivanja na zahtjev koje se mogu integrirati u postojeće sustave za upravljanje IT-om za upravljanje i nadzor digitalne infrastrukture. Zovemo je "fabric-of-fabrics" jer je to jedna od najvećih otvorenih platformi za povezivanje u industriji koja se povezuje s drugim takvim platformama i ekosustavima izvan našeg. Osmišljena je za podršku našim klijentima, partnerima i razvojnim programerima dok prelaze na hibridniju IT arhitekturu kojoj su podaci u središtu. To je troškovno učinkovito rješenje koje daje prioritet brzini dolaska do tržišta, bez ugrožavanja performansi ili latencije. ServiceFabric je dostupan u više od 130 Digital Realtyjevih centara, uključujući ZAG1, te u više od 350 dodatnih data centara trećih strana, opslužujući više od 110 regija u oblaku s direktnim („on-ramp“) pristupom na više od 215 mreža.