Project 3 Mobility, hrvatska kompanija koja razvija novi ekosustav urbane mobilnosti, zaključila je investicijsku rundu (Seriju A), čime je zaokružila dosadašnje financiranje od strane privatnih investitora na iznos od 100 milijuna eura.
Podsjetimo, iz NPOO-a je ista tvrtka dobila i 179.5 milijuna eura. I to kao jedina hrvatska privatna tvrtka u okviru fonda Europske komisije pokrenutog zbog koronakrize. Dosad u ovome projektu nije bilo prevelikih pomaka, unatoč drugačijim komentarima iz kompanije.
Project 3 Mobility je u ovoj investicijskoj rundi privukao istaknute globalne kompanije i investitore. U hrvatsku je kompaniju investirao jedan od najvećih investicijskih fondova na svijetu - Public Investment Fund (PIF) iz Saudijske Arabije, kojem je ovo prva investicija u Hrvatskoj. PIF je u vlasničku strukturu Project 3 Mobilityja ušao kroz svoju investicijsku kompaniju TASARU Mobility Investments, koja ulaže u pametna i održiva rješenja mobilnosti.
Ranije je u Project 3 Mobility uložio i jedan od najvećih južnokorejskih proizvođača automobila - Kia. Osim toga, u Project 3 Mobility je također investirala vodeća bugarska softverska tvrtka SiteGround, hrvatska IT kompanija Infinum, Rimac Grupa te drugi ključni investitori poput investicijske kompanije specijalizirane za napredne tehnologije - Neurone i katarske kompanije Elaf Auto.
„Vrlo smo zadovoljni sa zatvaranjem investicijske runde u ovom trenutku. Činjenica da smo u ovako izazovnoj situaciji za nove kompanije uspjeli privući neke od najjačih globalnih strateških i financijskih investitora pokazuje povjerenje u našu viziju i tim. Bitno je naglasiti da su već sada sredstva privučena od privatnih investitora veća od do sada isplaćene EU potpore (89 mil EUR). Do lansiranja usluge u Zagrebu značajno će se povećati omjer uloženih privatnih sredstava. U proteklom smo razdoblju prošli kroz niz zahtjevnih procedura, dubinskih snimanja i provjera, kako kroz proces odobrenja EU potpore vođen od strane Europske komisije i domaćih institucija, tako i paralelno kroz proces prikupljanja privatnog kapitala. Ponosni smo na još jednu potvrdu vrijednosti našeg projekta koji će revolucionarizirati promet i poboljšati kvalitetu života u urbanim sredinama. Vjerujemo da će projekt donijeti značajne koristi za Hrvatsku, kroz pokretanje tvornice za velikoserijsku proizvodnju autonomnih električnih vozila, ali i na druge načine, poput suradnje s hrvatskom akademskom zajednicom. U sklopu projekta već intenzivno surađujemo s tri zagrebačka fakulteta. Nakon uspješnog zatvaranja ove investicijske runde, u naredne dvije godine ćemo nastaviti privlačiti privatni kapital, prateći faze realizacije projekta”, izjavio je Marko Pejković, glavni izvršni direktor Project 3 Mobilityja.
Prikupljena sredstva bit će iskorištena za nastavak razvoja projekta, izgradnju specijalizirane infrastrukture te dodatno povećanje tima, koje će biti sve značajnije u nadolazećem razdoblju.
Europska industrija povećala je svoje ulaganje u istraživanje i razvoj za 9,8 postou 2023. godine, nadmašivši rast u SAD -u (+5,9 posto) i Kini (+9,6 posto) prvi put od 2013. godine, prema EU Industrial R&D Investment Investment Boarboar.
Globalna cloud komunikacijska platforma Infobip i vodeći europski poslužitelj B2B digitalizacije Telekom Business Europe sklopili su partnerstvo kako bi unaprijedili telekomova rješenja za komunikacijsku platformu.
Kako bi dodatno potaknula rast poslovanja i razvoj aplikacije Keks Pay Erste Banka je najavila kako će se poslovanje izdvojiti u zasebnu tvrtku čime će se omogućiti i regionalni razvoj i omogućavanje korištenja ove aplikacije i izvan Hrvatske