Kina će u Shenzhenu dobiva novi sajam potrošačke elektronike, a zvat će se Consumer Electronics China (CE China) i iza njega stoje ljudi koji su berlinski IFA sajam podigli na aktualnu razinu, što znači da je najveći u Europi i najjači na svijetu u proljetnom i ljetnom periodu. Potvrdio je to ekskluzivno prije nekoliko dana i za ICTbusiness TV direktor sajma IFA Dirk Koslowski.
Naime, posljednjeg dana IFA sajma, sastali su se direktor trgovine u Shenzenu Limin Guo i prvi čovjek organizatora berlinskih sajmova tvrtke Messe Berlin Christian Göke te potpisali memorandum o suradnji u budućnosti. A prvu priliku dobit će u travnju, kad se planira prvo održavanje CE China. Profitirat će ovime svi jer se otvaraju vrata na azijsko tržište, koje broji skoro 4,4 milijarde stanovnika i perspektiva je trenutno neograničena.
Želja im je slijediti put IFA sajma, koji se trudi u prvi plan postavljati brandove, proizvode i korisnike, što je bitno drugačije od rasprostranjenijeg modela koji više brine o tome kako pridobiti kompanije i ugoditi im na razne načine. Umjesto toga, IFA sajam se trudi konstantno prikazivati novitete, a prepoznale su to i kompanije pa koriste Berlin da bi se dodatno brendirale, predstavile i na kraju krajeva uvjerili korisnika da kupi proizvod.
Isto to žele i Kinezi, posebno jer se na IFA sajmu dogovaraju budući poslovi, što znači da se iz godine u godinu priprema temelj za sljedeću, a kad bi se tako nešto postiglo na CE China, to bi privlačilo cijeli niz velikih kompanija i popunilo "rupu" između travnja i rujna, odnosno rujna i travnja. Značajno je to u ovim trenucima jer tržište potrošačke elektronike se proširilo za 14 posto u odnosu na prošlu godinu, a što se rasta tiče, za potrošačku elektroniku on je četiri posto veći nego prije godinu dana, a za bijelu tehiku šest posto.
Na krilima svega toga IFA sajam već drugu godinu zaredom stvara prihode od skoro pet milijardi eura i izlaže na njemu 1645 izlagača. Jasno je da Kina po tom pitanju ima veće mogućnosti pa bi CE China mogao postati najveći na svijetu, a uz pomoć umova iz IFA sajma i najprofitabilniji na svijetu.
Očekuje se da će operativna dobit tvrtke Samsung u prvom tromjesečju 2025. godine zabilježiti oštar pad. Glavni razlozi za ovaj pad su američke trgovinske restrikcije koje usporavaju prodaju čipova Kini te sve veća konkurencija u segmentu tradicionalnih memorijskih čipova.
Microsoft je pauzirao planove za projekt podatkovnog centra vrijednog milijardu dolara u središnjem Ohiju. I dalje posjeduje zemljište u Ohiju te planira dovršiti projekt u nekom trenutku u budućnosti. U međuvremenu će se dvije lokacije koristiti za poljoprivredu.
Huaweijeva neto dobit pala je 2024. zbog jednokratnog dobitka godinu dana ranije. Istodobno, prihodi su porasli u svim poslovima, vođeni snažnim dobicima u potrošačkim i inteligentnim automobilskim jedinicama.