Paketomati su novi dostavni kanal i jedan od ključnih projekata Hrvatske pošte, a ukupna investicija vrijedna je 108 milijuna kuna. Postavljanje paketomata znači da korisnici više neće ovisiti o terminu kojeg im odredi dostavljač, nego će sami birati na koji način i kad će preuzeti pošiljku.
Kako na upit ICTbusiness.info tvrde iz Hrvastke pošte paketomati će biti dostupni svaki dan u tjednu, od 0-24, a korisnici će moći preuzimati i slati svoje pakete u vrijeme kad njima najviše odgovara, ali i vršiti povrat robe kupljene putem e-trgovina. Postavljanje paketomata prati i skorašnje pokretanje novog samouslužnog portala koji će primateljima dati mogućnost upravljanja pošiljkama te će korisnici svoje pakete moći preusmjeriti ovisno o lokaciji koja im u tom trenutku najviše odgovara.
„S postavljanjem paketomata krenuli smo prije mjesec dana, a do kraja svibnja postavit ćemo ih 150 na frekventnim lokacijama u gradovima diljem Hrvatske. Do kraja iduće godine, naš novi dostavni kanal brojat će ukupno 300 paketomata“. Ističu iz Hrvatske pošte.
Trend e-trgovine koji je već godinama u uzlaznoj putanji, neočekivano je ubrzan izbijanjem pandemije. Trendovi koji su se tada pojavili i veliki zaokret korisnika prema online kupovini rezultirali su rastom u paketnom segmentu poslovanja. Paketomati kao novi dostavni kanal u jeku kontinuiranog rasta online narudžbi nameću se kao optimalno dostavno rješenje, pogotovo za korisnike koji žive ubrzanim i dinamičnim načinom života, a takvih je sve više.
Trend preuzimanja i slanja pošiljaka putem paketomata već je neko vrijeme popularan u zemljama EU-a te je izvrsno prihvaćen među tamošnjim korisnicima. Za Hrvatsku poštu paketomati su jedno od najboljih rješenja u nekoliko segmenata poslovanja.
„U okviru naše „zelene“ tranzicije, koju intenzivno provodimo već nekoliko godina, smanjit će se negativan utjecaj na okoliš većim brojem dostava u prvom pokušaju. Čak i u okviru aktualne pandemije, beskontaktna dostava koju omogućuju paketomati poželjna je u trenutku kada je poželjno izbjegavati kontakt s većim skupinama ljudi. Ovakvim i sličnim ulaganjima u unapređenje procesa i modernu infrastrukturu Hrvatska pošta želi se prometnuti u customer-centric tvrtku kojoj je korisničko iskustvo u najvećem fokusu“, pojašnjavaju u Hrvatskoj pošti.
Za suradnju i sklapanje partnerskih odnosa s velikim domaćim i stranim web trgovcima presudna je suvremena infrastruktura i tehnologija u koju kontinuirano ulažemo u sklopu Razvojne strategije Pošta2022, pojašnjavaju iz Hrvastke pošte i dodaju da su prije godinu i pol otvorili Novi sortirni centar u Velikoj Gorici, jedan od najmodernijih logističkih središta u ovom dijelu Europe.
„Zahvaljujući Novom sortirnom centru značajno smo povećali kapacitete za prihvat i obradu velikog broja pošiljaka i pripremili se za još veći obujam paketa. Nova tehnologija i moderni strojevi za sortiranje ključni su alat naših radnika koji svakog dana povezuju čitavu Hrvatsku, a značajni su i za sklapanje novih suradnji“, tvrde u Hrvatskoj pošti.
Razvili su platformu za dostavu pošiljaka na području od Slovenije do Cipra te su u mogućnosti odraditi cjelokupnu uslugu, od međugradskog transporta (middle mile) i krajnje dostave (last mile) do fakturiranja i obračuna cijena, a nude i cjelokupnu informatičku podršku. Krajnju dostavu Hrvatska pošta radi u Hrvatskoj, a hrvatski su korisnici time dobili bolju dostupnost artikala i brže rokove dostave.
Surađuju s nekoliko globalnih web trgovina te su, kako sami tvrde za ICTbusiness.info, svakodnevno u pregovorima o novim suradnjama.
„Činjenica da nas prepoznaju globalni brendovi govori da ulaganja i razvoj kompletne infrastrukture imaju uporište i temelj su naših kapaciteta s kojima možemo odgovoriti zahtjevima najvećih i najbrže rastućih svjetskih tvrtki. Hrvatska pošta transformira se u tvrtku usmjerenu na korisnika te je višegodišnji investicijski ciklus bio usmjeren na korisničko iskustvo. Time smo ostvarili preduvjete da korisnicima ponudimo modernu, brzu i pouzdanu uslugu“, ističu iz Hrvatske pošte.
U usporedbi s istim razdobljem prošle godine, domaći paketni promet u prvom kvartalu je porastao za 7 posto, dok su domaći i međunarodni paketni promet zajedno veći za 24 posto. Neki od trendova koje je pokrenula ili ubrzala pandemija polako se pretvaraju u trajne navike korisnika. Primjerice, korisnici koji su se u većem obujmu okrenuli online kupovini u 2020. nastavili su s njom i u ovoj godini, a u Hrvatskoj pošti očekuju daljnji rast paketnog prometa, a on će najviše ovisiti o tijeku pandemije.