NASTAVAK TRENDA

I IBM odlučio premjestiti dio poslovanja iz Kine

Ukupno, otovo 30 američkih brendova djelomično ili potpuno se povuklo iz Kine.

I IBM odlučio premjestiti dio poslovanja iz Kine
Depositphotos

Podužem popisu američkih kompanija koje su obustavile dio poslovanja u Kini pridružio se i IBM te krajem kolovoza objavio da će ograničiti odjel istraživanja i razvoja (R&D) u Kini. Istovremeno, kako bi nadoknadio ovaj gubitak, IBM planira povećati broj istraživača i inženjera u Indiji. Nije posve jasno koliko je kineskih zaposlenika dobilo ponudu da se pridruže kompaniji na novim lokacijama.

Ukupno, gotovo 30 američkih brendova djelomično ili potpuno se povuklo iz Kine. Među njima su poznata imena poput Black & Deckera, Nikea, Hasbra i Sharpa. Još je važniji broj vodećih tehnoloških tvrtki koje su smanjile svoje operacije u Kini, uključujući Apple, Dell, Hewlett Packard, Intel, Google, Oracle i Quanta Computer.

Prije otprilike 25 godina, kada je IBM preselio dio istraživačkog rada u Kinu, smatrao ju je glavnim tržištem za rast. Ujedno, neko vrijeme je bio jedan od najvećih telekomunikacijskih operatera u Kini, s velikim kineskim bankama i energetskim kompanijama kao klijentima. No, posljednjih godina posao je oslabio. Konkretnije, prihodi su padali dvije godine zaredom. Sve to je dio kineske politike zaokreta prema domaćim rješenjima gdje god je to moguće.

Ipak, prilikom objave ove odluke IBM nije spominjao pad prihoda već je odluku objasnio isključivo kao konsolidaciju za poboljšanje usluge klijentima. Sigurno ima istine u tome, ali u svjetlu komentara drugih američkih kompanija koje su napustile Kinu, vjerojatno postoje i drugi razlozi. Nedvojbeno je da su troškovi rada u Kini rasli brže nego u Indiji i drugim dijelovima Azije.

Također, sve veća opsesija Pekinga sigurnošću dovela je do pojačanog uplitanja Vlade u kineske operacije svih stranih kompanija koje posluju u zemlji, što je zasigurno povećalo troškove poslovanja. Dok su ti problemi nastajali na kineskoj strani, Washington je pojačao nadzor nad američkim kompanijama koje posluju u Kini, posebno u strateškim područjima poput umjetne inteligencije. Općenito, rastuće napetosti između Washingtona i Pekinga povećale su nesigurnosti.

Budući da su kinesko poslovanje i tehnologija posljednjih godina postali mnogo sofisticiraniji, gubitak IBM-ovog tehnološkog i poslovnog znanja danas nanosi manje štete nego što bi to bilo prije. Isto vrijedi i za druge koji su otišli. Ipak, ovi odlasci oduzeli su nešto kineskoj ekonomiji, što bi inače bilo korisno s obzirom na trenutne probleme u kineskom gospodarstvu.