Ključne karakteristike AI vođa
IBM je objavio novo izvješće pod nazivom AI na djelu koje naglašava strategije umjetne inteligencije tvrtki koje se smatraju vodećima u području umjetne inteligencije.
Stav pripadnika nove generacije u regiji Jugoistočne Europe osjetno je manje pozitivan u odnosu na trenutačno vodstvo.
Sljedeća generacija lidera obiteljskih poduzeća, čiji pripadnici su obično u dobi od 19 do ranih 40-ih godina, priprema se preuzeti upravljanje obiteljskim tvrtkama diljem regije Jugoistočne Europe (JIE).
Prema PwC-ovom istraživanju NextGen Survey 2024, postizanje poslovnog rasta i uvođenje inovacija glavni su prioriteti novih lidera u sljedeće dvije godine.
Istraživanje NextGen Survey je provedeno u razdoblju od studenog 2023. do siječnja 2024., a ukupno je održano 889 intervjua u 63 zemlje diljem svijeta. Istraživanje je pokazalo da je 69% sudionika iz regije Jugoistočne Europe već preuzelo upravljačke uloge u obiteljskim poduzećima, pri čemu više od 60% ima između 27 i 39 godina.
Više od polovice (52%) ispitanika iz istraživanja NextGen istaknulo je da je poslovni rast njihov glavni fokus, a slijede ih širenje u nove sektore i upravljanje talentima.
Lideri nove generacije u regiji Jugoistočne Europe vide značajne prilike za dodavanje vrijednosti svojim poduzećima profesionalizacijom i modernizacijom upravljačkih praksi (22%), diversifikacijom proizvoda i usluga (16%) te širenjem na međunarodna tržišta (14%). Ovi prioriteti odražavaju globalni trend, pri čemu nova generacija lidera diljem svijeta daje svoj doprinos na sličnim područjima.
Stav pripadnika nove generacije u regiji Jugoistočne Europe osjetno je manje pozitivan u odnosu na trenutačno vodstvo kad su u pitanju struktura upravljanja i jasnoća uloga i odgovornosti. Jasno je da postoji generacijski jaz u pogledu jasnoće uloga i upravljanja, pri čemu su pripadnici nove generacije 10% pesimističniji, kako globalno tako i u regiji Jugoistočne Europe.
Nadalje, trećina (33%) pripadnika nove generacije u regiji Jugoistočne Europe i nešto više od trećine (36%) na globalnoj razini smatra da u njihovim obiteljskim poduzećima postoji institucionalni otpor prema prihvaćanju promjena. Također, manje od jedne četvrtine (24% naspram 34% globalno) smatra da su uspostavljeni odgovarajući obiteljski protokoli ili obiteljski ustav. Istraživanje stoga sugerira da su pripadnici nove generacije uvjereni kako je potrebno raditi na transformaciji upravljanja i strateškog usmjerenja obiteljskih poduzeća u regiji Jugoistočne Europe.
Unatoč prepoznavanju potrebe za prihvaćanjem generativne umjetne inteligencije, obiteljska poduzeća u regiji Jugoistočne Europe sporo usvajaju ovu tehnologiju. Gotovo polovica poduzeća (47%) je u ranoj fazi istraživanja umjetne inteligencije, dok 33% još nije ni započelo s upoznavanjem mogućnosti koje umjetna inteligencija nudi. Samo 6% obiteljskih poduzeća u regiji Jugoistočne Europe integriralo je umjetnu inteligenciju u pojedine ili više segmenata svojih poslovnih aktivnosti. Ipak, nova generacija lidera i dalje je optimistična u vezi s potencijalom umjetne inteligencije. Međutim, samo 10% vjeruje da će umjetna inteligencija povećati profitabilnost u sljedećih 12 mjeseci, a 29% očekuje da će umjetna inteligencija značajno promijeniti način na koji poduzeća stvaraju i zadržavaju vrijednost u sljedeće tri godine.
Zanimljivo je da 86% pripadnika nove generacije u regiji Jugoistočne Europe izražava osobni interes za generativnu umjetnu inteligenciju, što je nešto više od globalnog prosjeka. Osim toga, 59% smatra da osobno dobro poznaju ovu tehnologiju, što ukazuje na spremnost za prihvaćanje digitalne transformacije. Međutim, samo 4% obiteljskih poduzeća u regiji Jugoistočne Europe uspostavilo je politike za odgovornu primjenu umjetne inteligencije, dok 59% smatra da su one potrebne.
Planiranje nasljeđivanja i dalje brine pripadnike nove generacije lidera u regiji Jugoistočne Europe. Iako 51% zna za plan nasljeđivanja unutar svojih obiteljskih poduzeća, mnogi nisu bili uključeni u njegov razvoj, a 6% nije sigurno postoji li uopće takav plan. Nadalje, 53% smatra da će ključni problem biti pitanje mogu li pripadnici sadašnje generacije otići u mirovinu, odnosno jesu li na to spremni, dok 45% očekuje da će im biti teško dokazati se kao novi lideri.
Povjerenje je i dalje problematično pitanje u obiteljskim poduzećima. Samo 47% nove generacije lidera smatra da postoji visoka razina povjerenja između njihove generacije i sadašnjeg vodstva, a samo 27% ističe postojanje visoke razine povjerenja između članova obitelji i zaposlenika koji nisu članovi obitelji.
Nova generacija lidera obiteljskih poduzeća u regiji Jugoistočne Europe suočava se s izazovima povezanim s rastom, modernizacijom, digitalnom transformacijom i nasljeđivanjem. Unatoč optimizmu u pogledu prilika koje nude tehnologije poput generativne umjetne inteligencije, spora implementacija ukazuje na potrebu za bržom prilagodbom kako bi se iskoristio puni potencijal tehnologije. Osim toga, povjerenje i planiranje nasljeđivanja i dalje su ključni preduvjeti za ostvarenje nesmetane smjene vodstva u nadolazećim godinama.