UMJETNA INTELIGENCIJA

Ključne karakteristike AI vođa

Prema nalazima, od 2000 ispitanih poduzeća, 15 posto ih je izjavilo da su daleko ispred svojih kolega kada je u pitanju iskorištavanje umjetne inteligencije za maksimiziranje vrijednosti u svom poslovanju. Izvješće definira ove tvrtke kao AI lidere.

Ključne karakteristike AI vođa
Depositphotos

IBM je objavio novo izvješće pod nazivom AI na djelu koje naglašava strategije umjetne inteligencije tvrtki koje se smatraju vodećima u području umjetne inteligencije. Izvješće se temelji na anketi koju je u ime IBM-a proveo Harris Poll, među 2000 tvrtki diljem SAD-a, UK-a, Indije, Japana i Njemačke.

Prema nalazima, od 2000 ispitanih poduzeća, 15 posto ih je izjavilo da su daleko ispred svojih kolega kada je u pitanju iskorištavanje umjetne inteligencije za maksimiziranje vrijednosti u svom poslovanju. Izvješće definira ove tvrtke kao AI lidere. Preostalih 85 posto ispitanika klasificirano je kao učenici. "Od organizacija koje su smatrane vodećima u području umjetne inteligencije, dvije trećine je izvijestilo da je AI već potaknula 25 posto ili više poboljšanja u njihovoj stopi rasta prihoda", rekao je Shobhit Varshney, potpredsjednik i stariji partner, voditelj AI-ja u Americi, IBM Consulting. "Udubili smo se u podatke kako bismo otkrili kako su ovi čelnici AI-a implementirali AI unutar svog poslovanja što je moglo pomoći drugima da uče iz njihovog uspjeha."

71 posto voditelja AI opisuje svoje organizacije kao vrlo agresivne u pogledu ulaganja u AI, u usporedbi s 19 posto učenika. Daleko je vjerojatnije da će čelnici AI-a izraziti povjerenje u svoju sposobnost pristupa i učinkovitog upravljanja podacima svoje organizacije kako bi podržali inicijative AI-a (61 posto u odnosu na 11 posto učenika). Voditelji AI vjerojatnije su izjavili da je njihov C-suite u potpunosti usklađen s IT vodstvom o tome što je potrebno za postizanje zrelosti AI (72 posto u odnosu na 36 posto učenika). Nadalje, podaci su otkrili da je 80 posto vjerojatnije da će čelnici AI-a ulagati u četiri slučaja upotrebe: korisničko iskustvo, IT operacije i automatizacija, virtualni pomoćnici i kibernetička sigurnost. Voditelji AI-a imali su dvostruko veću vjerojatnost da će izraziti povjerenje u svoju sposobnost da prilagode svoje napore AI-a kako bi postigli optimalnu vrijednost. (72 posto voditelja naspram 33 posto učenika) U praksi je 61 posto voditelja izjavilo da koriste API-je za izradu vlastitih rješenja (nasuprot 28 posto učenika).