KAKO SE OBRANITI

5 znakova po kojima se odmah može prepoznati toksičnog menadžera na poslu

5 znakova po kojima se odmah može prepoznati toksičnog menadžera na poslu
Depositphotos

Lideri često u poslovnom okruženju imaju kritičare, koji se mogu promatrati kao jalne osobe ili kao iskrene i upućene. Ponekad je teško razdvojiti s određene pozicije o čemu se zapravo radi, no već mali angažman dovoljan je za prepoznati kad netko jednostavno nije za lidersku poziciju.

Kroz nastavak teksta donosimo pet krucijalnih detalja koji upućuju upravo na te loše lidere, koji su teret organizacijama.

  1. Uništavaju kreativnost svojih timova

Iako će svima govoriti da žele inovativne i kreativne ljude, odbijaju većinu ili sve ideje koje stižu do njih jer nisu njihove vlastite. Najčešće to čine podsvjesno i rješenje je ispunjavati ideje na nižim razinama, što može biti opasno jer bi ovakva vrsta lidera mogla to shvatiti kao osobni napad. Stoga, oprez.

  1. Izostanak odgovornosti

Bez obzira što ne prihvaćaju odgovornost za neuspjehe, ne libe se kritizirati sve oko sebe, čak i one koji su radili posao na način koji im je rečeno da ga odrade. Liderima ove vrste bitnija je vlastita reputacija nego rezultat koji se (ne)postiže.

  1. Nemaju interesa za privatne živote zaposlenih

Osim što se ne zanimaju za preferencije i interese podređenih, njihove obitelji, osobne uspjehe... ne zanima ih ni njihovo privatno vrijeme pa će u trenucima dok im nešto treba bez zadrške izvan radnog vremena to i tražiti, bez ikakvih osjećaja. Ili će bez prethodne najave, u posljednji trenutak, tražiti podređene da ostanu raditi duže ili dođu raditi tijekom vikenda, praznika...

  1. Koriste se strahom

Česta greška lidera je mikromenadžment jer stvaraju atmosferu nepovjerenja i određenog straha, situacije u kojoj zaposleni konstantno gledaju prati li ih se. U takvoj okolini jako je teško raditi, nekome i nemoguće. Uostalom, tko želi nadređenog koji nema nimalo povjerenja u njih? Stoga, svaka komunikacija s takvim liderima zapravo je negativna jer tiče se kritike.

  1. Ne slušaju

Dvosmjerna komunikacija bitna je u apsolutno svakoj interakciji između dvije ili više osoba. Loši lideri to zanemaruju, govore što imaju na umu i tu priča staje. A bez slušanja, ne pristupa se problemima, ne rješavaju se problemi i prije ili kasnije, to postane problem najviše razine.