KOLUMNA NEUREĐENA ZEMLJA

Zašto brzina interneta zapravo nema smisla?

I zaista ono što je možda puno važnije, a zaboravlja se i rijetko kad se o tome zapravo govori jesi kvaliteta i stabilnost pristupa internetu. Pritom govorimo o brzini odziva i niskoj latenciji što je iznimno bitno za gaming kako biste bili konkurentni i kako vas sama internetska veza ne bi sputavala, a i u primjeni kod autonomne vožnje, telemedicine, robotske kirurgije.

Zašto brzina interneta zapravo nema smisla?
Depositphotos / Ilustracija

Kada vam netko danas govori kako brzina interneta ima itekako smisla i kako je što brži Internet preduvjet da budete uspješni u bilo čemu što radite na internetu zapravo uopće nije tako. I doista nije ma koliko mi šutjeli o tome.

A zašto zapravo nije tako? Nije tako zato što internetski servisi s kojima ćete raditi zapravo ne omogućuju brzine interneta koje vam se nude kada govorimo o današnjim brzom i kvalitetom internetu znači 100 Mbps i više kod downloada i najmanje 30 Mbps kod uploada. 

Primjerice, ako koristite neki od video servisa bilo da je riječ o sustavima umjetne inteligencije za analitiku videa, sustavima za download datoteka, Ili YouTubeu zapravo ćete isključivo ovisiti o brzinama s kojima su oni spremni prihvatiti vašu datoteku koju šaljete na njihove servere.

Ako pak koristite neke usluge streaminga, dakle gledate live, opet ćete primijetiti da primjerice i Facebook YouTube, ali i drugi slični servisi,  imaju ograničenje u brzini prihvata u Mbps i onda zapravo ta brzina koju vi imate nema smisla. Ako radite s više od 10 ili 15 Mbps i YouTube i Facebook će zapravo spustiti brzine prihvata, a za FullHD sliku s dobrom kompresijom i kvalitetom slike dovoljno je već 6 Mbps. Davatelji Internet usluga koriste i manje po jednom full HD kanalu. Za 4K video u live streamingu trebate od 15 Mbps do maksimalno 25 Mbps. Pritom ne treba zaboraviti da se streaming servisi prilagođavaju ekranu gdje gledate sadržaj, dok je kod slanja videa uvijek najbolje koristiti maksimalne mogućnosti koje su dostupne.

I zaista ono što je možda puno važnije, a zaboravlja se i rijetko kad se o tome zapravo govori, jest kvaliteta i stabilnosti pristupa internetu. Pritom govorimo o brzini odziva i niskoj latenciji što je iznimno bitno za gaming kako biste bili konkurentni i kako vas sama internetska veza ne bi sputavala, a to je još izraženije kada govorimo o primjeni kod autonomne  vožnje, telemedicine, robotske kirurgije.

Dakle brzina zapravo i nema nekog smisla, jer što brže je bitno samo kako bi bilo zabavno pokrenuti neki od servisa za mjerenje brzine interneta i onda se možemo hvaliti u odnosu na one koji nemaju tako velike brojke.

Stoga kada očekujete brz internet, zapravo očekujte kvalitetan internet koji je stabilan, gdje je odziv iznimno mali, gdje je latencija također iznimno mala i na kojem nema zastajkivanja eksternih padova brzine. Dakle, internetski link koji zaista radi.