U Hanoveru se na CeBIT-u dodijelila CODE_n15 nagrada za najbolji izum na području Interneta stvari (IoT), a pripala je relayru iz Berlina zato što su izumili WunderBar, hardverski set alata kojim se developerima olakšava rad na području Interneta stvari.
Uz nagradu im je pripalo i 30 tisuća eura, ali mala je to svota s obzirom da su od raznih nagrada i poticaja zajednice dosad dobili ukupno dva milijuna eura. Jasno je već po tome što imaju u svojim rukama i koliko je značajno. Naime, kako i samo ime govori, riječ je o hardveru koji izgledom podsjeća na čokoladu, a i poput čokolade se njegovi dijelovi mogu odvajati (otrgnuti) i koristiti pojedinačno tako što se spoje na uređaj i rade zadane stvari.
Dakle, kod Interneta stvari bitni su pametni uređaji poput senzora, a oni trebaju raspoznavati temperaturu, mjeriti daljinu, visinu, tlak, vlagu, zvuk i razne druge stvari. Naravno, ne znaju svi developeri sve o takvim detaljima i to im znatno otežava posao. No ne i s WunderBar koji radi to umjesto njih i kao sjajan dodatak ubrzava posao pa brže i bolje mogu načiniti aplikacije koje čine upravo to. Do toga dolaze na način da dio koji im treba s WunderBara jednostavno spoje na neki od svojih uređaja i time si pomognu u kreiranju aplikacije. Hardver i softver komuniciraju putem relayrove open sendor cloud platforme.
Članovi žirija koji su dodijelili nagradu ovoj berlinskoj kompaniji oduševljeni su način na koji se WunderBar može implementirati i pomoću u razumijevanju, ali i širenju Interneta stvari. Naime, uklanja prepreke koje su mučile developere i pomaže u kreiranju pametnih telefona u pametne uređaje, koji će nam koristiti za brojne stvari u našoj svakodnevnici, a sve kroz komunikaciju s drugim uređajima.
Zanimljivo je i da se za nagradu prijavilo 400 startup kompanija, ali nisu imali šanse pored relayra. Vjeruje se da će uz ovaj njihov izum i potporu kojom će se dalje razviti procvasti inovativnost vezana uz Internet stvari.
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će broj provjera digitalne osobne iskaznice dosegnuti 86 milijardi u 2025., porast sa 75 milijardi u 2024. Time se održava trend iz prethodne godine kada je rast dosegao 16 posto.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?