Lideri u IT sektorima najvećih svjetskih kompanija u velikoj su mjeri pripremljeni na kibernetičke prijetnje putem elektroničke pošte te tvrde da će u ovoj godini biti žrtvama napada. Uz dodatak da će posljedice biti ozbiljne.
Tako nešto kroz istraživanje je doznao Mimecast, a u njemu je sudjelovalo 1700 IT profesionalaca i stručnjaka za kibernetički sigurnost iz 13 zemalja. To što njih 76 posto smatra da će biti žrtvama napada s ozbiljnim posljedicama svakako nije poticajno. Uz to, njih 82 posto svjedoči povećanjima broja napada na godišnjoj razini.
I to je zapravo trend jer u prošloj godini 74 posto ispitanih svjedočilo je takvoj situaciji pa nemaju razloga smatrati da će 2023. biti bolja po tom pitanju. Dapače...
Njih 59 posto zato kibernetički sigurnost postavlja na sami vrh liste prioriteta za 2023., a pozitivna stavka svih ovih negativnih vijesti jest da samo sedam posto ispitanih smatra da su kibernetički napadi neizbježni. Dakle, vjeruju da prevencija ipak postoji i nisu se predali unaprijed, unatoč ne baš optimističnom stavu.
Problemi su, očekivano, nastali tijekom pandemije koronavirusa i prebacivanja u neki od oblika rada na daljinu. Hakerima je postalo lakše probijati barijere i upadati u sustave koji nisu bili adekvatno zaštićeni, odnosno, nisu bili jednako zaštićeni kao u vremenima kad se sve odvijalo "unutar kuće". To je logično, barem za "prvi val", ali ne baš i za ovaj period nakon najteže krize.
S vremenom i razvojem tehnologije, ponajprije umjetne inteligencije i strojnog učenja, napadi postaju sofisticiraniji pa ono što bismo nekad vrlo lako okarakterizirali kao spam, odjednom izgleda legitimno i lako se "upecati". A to je ono na što kibernetički kriminalci računaju te im se kroz sve ove godine itekako isplatilo. I, čini se, isplatit će se kroz 2023. također...
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će broj provjera digitalne osobne iskaznice dosegnuti 86 milijardi u 2025., porast sa 75 milijardi u 2024. Time se održava trend iz prethodne godine kada je rast dosegao 16 posto.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?