2023. bila je još jedna dobra godina za glazbenu industriju. Prema posljednjem IFPI-jevom Global Music Reportu, svjetski prihodi od snimljene glazbe porasli su 10 posto na 28,6 milijardi dolara prošle godine, što je novi rekord - barem u nominalnom iznosu. Ovo je deveta uzastopna godina rasta globalne glazbene industrije nakon gotovo dva desetljeća postupnog pada. I dok je streaming ponovno bio najveći pokretač tog rasta, dosegnuvši 19,3 milijarde dolara 2023., fizička prodaja glazbe također je porasla treću godinu zaredom. Zahvaljujući oporavku prodaje CD-a i kontinuiranoj popularnosti vinila, prodaja fizičkog formata popela se na 5,1 milijardu dolara, s povijesno najniže razine od 3,7 milijardi dolara 2020. godine.
Prema IFPI-ju, glazbena industrija dosegnula je dno 2014., kada je prihod bio na najnižoj razini u 20 godina od 13,0 milijardi dolara, više od 9 milijardi dolara manje nego 15 godina ranije, kada je samo fizička prodaja glazbe iznosila 22,2 milijarde dolara na vrhuncu CD-a. doba. Nakon početnog oklijevanja glazbene industrije da prihvati usluge strujanja, izdavačke kuće i umjetnici su, čini se, slijedili primjer potrošača u prihvaćanju da je budućnost glazbe u digitalnoj distribuciji. Prošle je godine digitalna glazba činila lavovski udio u svjetskim glazbenim prihodima, a same usluge streaminga činile su 67 posto ukupnog prihoda u industriji. Prema IFPI-ju, 667 milijuna ljudi koristilo je plaćenu pretplatu na streaming glazbe do kraja 2023., a prihodi od streaminga sada su znatno veći nego što je prodaja digitalnog preuzimanja ikada bila.
Kao što naš grafikon lijepo ilustrira, prijelaz na digitalnu distribuciju potaknuo je pad glazbene industrije i pomogao ga zaustaviti. Nakon zlatnog doba CD-a, koje je podiglo svjetske prihode od glazbe do neviđenih visina tijekom 1990-ih, pojava MP3-a i dijeljenja datoteka pogodila je glazbenu industriju poput potresa. Između 2001. i 2010. fizička prodaja glazbe pala je za više od 60 posto, izbrisavši 14 milijardi dolara godišnjeg prihoda. Tijekom istog razdoblja prodaja digitalne glazbe porasla je s nula na 4 milijarde dolara, što nije bilo ni izdaleka dovoljno da nadoknadi pad prodaje CD-a. Tek nakon pojave i širokog prihvaćanja usluga strujanja glazbe, sreća glazbene industrije ponovno se počela okretati.
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će broj provjera digitalne osobne iskaznice dosegnuti 86 milijardi u 2025., porast sa 75 milijardi u 2024. Time se održava trend iz prethodne godine kada je rast dosegao 16 posto.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?