Surfanje internetom i praćenje

Preko 90 posto svih online trackera dolazi od Googlea, Facebooka i Microsofta

Preko 90 posto svih online trackera dolazi od Googlea, Facebooka i Microsofta
Depositphotos

Surfanje internetom proteklih nekoliko godina uistinu je izazovno zbog brojnih "trackera" koji zadiru u privatnost sa svrhom plasiranja što boljih targetiranih oglasa, no pozitivno je da postoje oni koji na to upozoravaju i daju do znanja gdje postoji najviše "trackera".

Atlas VPN jasno je prezentirao situaciju i korisnicima dao do znanja da ih se najviše prati dok se služe uslugama najvećih kompanija. Naime, čak 93,7 svih online trackera dolazi "zahvaljujući" Googleu, Facebooku i Microsoftu.

Konkretnije, google čini njih 49,9 zabilježenih kroz 2022., slijedi Facebook s njih 15,7 posto, a vrlo blizu je YouTube s 13,8 posto. Doubleclick (Google!) je na 8,3 posto, Hotjar na 6,3 posto i Microsoft na šest posto.

Do ove spoznaje stiglo se pregledom više od 170.000 web stranica i to u kontekstu prijetnji na internetu. Kojima "trackeri" itekako doprinose, ali veliki ih se odbijaju odreći zbog lakšeg plasiranja oglasa. Na njihovu žalost, regulative su stigle i "trackeri" polako, ali sigurno odlaze u prošlost. S time i brojne trenutno poznate prijetnje.

Zato sve skupa zabrinjava i uistinu je vrijeme da se regulira takva situacija. Jer, nisu samo društvene mreže u pitanju, "trackere" u daleko najvećoj mjeri koriste mediji, ali postoje i na glazbenim servisima, e-trgovinama, edukativnim stranicama, poslovnim stranicama, igrama...

U prosjeku, postoji ih 15 po web stranici, kad se pogleda kompletna situacija na internetu, od čega su tri direktna. Ukratko, gdje god ljudi otišli, nešto se "zakači" za njih i iskorištava to što posjećuju, gledaju, rade...

Tako nešto Apple je s iOS 14 zapravo na svojim uređajima jednim potezom praktički onemogućio, osim u rijetkim slučajevima kad korisnici sami dopuste "trackere". Tako nešto podosta je narušilo Facebookovo poslovanje i jedan je od razloga njegove trenutne krize.