BROJNE PREDNOSTI

Ovo je šest razloga zašto izabrati Firefox i zaboraviti na Chrome

Jedan od razloga za podršku Firefoxu, čak i s moralnog stajališta, jest ideja otvorenog interneta.

Ovo je šest razloga zašto izabrati Firefox i zaboraviti na Chrome

Kada govorimo o internetskim preglednicima, ne može se zanemariti činjenica da je Google Chrome daleko najpopularniji izbor. Internet se praktički potpuno prilagodio moći Chromea, a gotovo svaki drugi preglednik koristi isti Chromium pogon kako bi osigurao kompatibilnost s većinom web stranica.

No, Chrome nije bez konkurencije. Najistaknutiji konkurent je Mozillin Firefox, koji je još uvijek jedan od glavnih igrača, a posebno značajan jer je jedini veliki preglednik, osim Appleovog Safarija, koji ne koristi Chromium. Mozilla i dalje razvija vlastiti pogon, a Firefox je potpuno drugačiji entitet od Chromea. Upravo zbog te različitosti, postoji nekoliko dobrih razloga za razmišljanje o napuštanju Chromea i prelasku na Firefox.

Podrška otvorenom internetu

Jedan od razloga za podršku Firefoxu, čak i s moralnog stajališta, jest ideja otvorenog interneta koji nije pod kontrolom jedne kompanije. Chrome je izgrađen na open-source Chromium projektu, što znači da bi svatko trebao imati uvid u ono što stoji iza njega. Međutim, Chrome nije samo Chromium, a odluke o tome što će biti uključeno u Chromium često nisu pod kontrolom šire zajednice.

Svaki preglednik osim Firefoxa ili Safarija temelji se na Chromiumu, što znači da svi imaju istu osnovu, što donekle ograničava slobodu u web razvoju. Sve je dizajnirano oko Chromiuma, a web developeri i korisnici ovise o smjeru u kojem se taj projekt razvija.

Odabirom Firefoxa podržavate ideju da na internetu ostane dostupno i podržano više različitih pogona preglednika, omogućujući korisnicima veću slobodu pri odabiru iskustva na webu. Osim toga, pomažete osigurati da se internet razvija na način koji koristi svima.

Privatnost

Nemoguće je govoriti o Googleu bez spominjanja činjenice da je on, u suštini, oglašivačka kompanija. Većina njegovih prihoda dolazi iz sposobnosti preciznog ciljanja oglasa prema svakom korisniku. Kako to postiže? Dobro je poznato da Google prikuplja razne podatke o svojim korisnicima kako bi stvorio njihove profile i učinio ih vrjednijima za oglašivačke partnere. Iako je Google poduzeo neke korake za poboljšanje privatnosti na svojim platformama, jasno je da su oglasi i prodaja korisničkih podataka ključni za njegov poslovni model.

Mozilla je, s druge strane, oduvijek bila zagovornik privatnosti korisnika na internetu, što je glavni razlog zašto organizacija koja stoji iza Firefoxa nije odustala. Firefox nudi niz značajki za zaštitu privatnosti, uključujući poboljšanu zaštitu od praćenja, potpunu zaštitu kolačića i čak zaštitu od otiska prsta, čime sprečava web stranice i oglašivače da grade profile vaše aktivnosti na temelju vašeg hardvera. Firefox čak ima ugrađeni VPN kako bi zaštitio vaše osobne podatke prilikom pregledavanja web stranica. Mozillina posvećenost poštivanju privatnosti korisnika vidljiva je u cijelom radu njihove zaklade.

Većina ekstenzija je dostupna

Iako je Firefox potpuno odvojen od Chromea, Mozilla prepoznaje da je neke stvari bolje standardizirati. Od 2015. godine Firefox podržava platformu WebExtensions, koju koristi i Chrome, što znači da svaki developer ekstenzija lako može napraviti svoju ekstenziju i za Chrome i za Firefox.

Nije uvijek zajamčeno da će neka ekstenzija biti dostupna za oba preglednika, ali većina velikih ekstenzija jest, a ako neka specifična ekstenzija nije na Firefoxu, postoji velika vjerojatnost da postoji jednako dobra alternativa.

I dok je platforma za ekstenzije ista, Firefox i dalje ima slobodu mijenjati određene implementacije. Možda ste čuli za kontroverzne promjene Manifest V3 koje dolaze u Chrome ekstenzije sljedeće godine, a koje će znatno utjecati na učinkovitost blokatora sadržaja poput uBlock Origina. Dok Firefox također usvaja Manifest V3, Mozilla je izjavila da će i dalje podržavati značajku WebRequest na kojoj se temelje blokatori sadržaja, omogućujući developerima da nastave razvijati ovu funkcionalnost. Da, Firefox će također podržavati novi declarativeWebRequest koji ga zamjenjuje kako bi osigurao kompatibilnost s Chrome ekstenzijama i dalje.

Štoviše, Firefox podržava ekstenzije i na Androidu, što gotovo nijedan drugi preglednik ne radi.

Bolje performanse

Mjerenje performansi preglednika je složeno i uključuje mnogo varijabli. Međutim, prema istraživanju o najboljim preglednicima za igre, Firefox je bio znatno lakši na resursima od Chromea. Koristio je  oko 700 MB RAM-a, dok je Chrome koristio oko 1,2 GB. Korištenje više RAM-a nije uvijek loše, ali ako Firefox može obaviti isti zadatak koristeći manje resursa, to zvuči kao prednost.

Bolje upravljanje PDF-ovima

Preglednici su već dugo najlakši način za otvaranje PDF datoteka, ali iznenađuje koliko je integracija u Chromeu ograničena. U osnovi, možete otvoriti PDF datoteku, pregledati je i ispisati. Možete vidjeti bilješke ili ih sakriti, ali to je otprilike sve.

Mozilla je zapravo uložila trud kako bi njezin PDF preglednik u Firefoxu bio bolji. Osim osnovne funkcionalnosti pregleda s različitim opcijama za prikaz dokumenata, možete napraviti i neke stvarne izmjene. Firefox podržava alate za pisanje olovkom, označavanje i dodavanje tekstualnih okvira kako biste dodali više konteksta PDF datoteci. Još zanimljivije je što možete dodati i slike u PDF datoteku.

Sve su opcije jasno prikazane, a navigacija kroz PDF datoteke u Firefoxu mnogo je bolja nego u Chromeu. Ovo je laka pobjeda za Firefox.

Pravi način za čitanje

Važna značajka koja čini web pristupačnijim korisnicima jest način čitanja, opcija koja web stranice čini čitljivijima uklanjanjem većine prilagođenog formatiranja i suvišnog sadržaja poput oglasa. Većina preglednika ima način čitanja, ali onaj u Chromeu je šokantno loš.

Način čitanja u Chromeu otvara se u malom bočnom oknu koje jedva omogućuje pregled jednog paragrafa odjednom. Možete promijeniti veličinu tog okna, ali zašto uopće dijeliti prikaz? Opcije su također vrlo ograničene – možete promijeniti veličinu teksta, font i još nekoliko postavki, ali ništa posebno. Nema čak ni opcije za slušanje članka. A to je tek početak problema s teškoćom pronalaženja opcije načina čitanja u Chromeu, jer je skrivena u izborniku.

Firefox ovo radi savršeno. Kliknete na gumb za način čitanja u adresnoj traci, a cijela stranica se transformira u pregled prilagođen čitanju koji je puno čišći i funkcionalniji od Chromeovog. Na primjer, Firefox daje procjenu koliko će vremena trebati da pročitate članak, što je već sjajan početak.

Sve opcije za tekst i temu dostupne su i ovdje, ali Firefox vam omogućuje i slušanje članka, tako da se ne morate fokusirati samo na čitanje. Osim toga, tu je i integracija s Pocketom.

Integracija s Pocketom u početku je bila pomalo kontroverzna, ali ovo je izvrsna usluga koja omogućava spremanje bilo kojeg članka ili web stranice za kasnije, uz sinkronizaciju na svim uređajima, uključujući Android i iOS. Bez obzira gdje ga otvorite, imate mogućnost pregledati članak u ovom čistom načinu čitanja bez suvišnih dodataka, kao i slušati ga na glas.

Sada kada je Pocket u vlasništvu Mozille, ne morate se toliko brinuti o tome da će vaši podaci izaći iz Mozillinih ruku. Google ima sličnu značajku za čitanje, ali, baš kao i način čitanja, prilično je skrivena u izbornicima i nije previše korisna.