U digitalnom dobu ključno je imati jaku i pouzdanu Wi-Fi mrežu. Bilo da se radi o gledanju omiljenih emisija, radu od kuće ili održavanju veze s bliskim osobama, Wi-Fi igra značajnu ulogu u našem svakodnevnom životu.
Stoga, istražit ćemo razliku između Wi-Fi tehnologija - produživača (eng. extender) naspram mrežnih (eng. mesh) sustava. Njihov cilj je poboljšati vašu internetsku vezu, ali imaju različite značajke i funkcije.
Mesh mreže pružaju bolju Wi-Fi pokrivenost
Koriste "band steering" za povezivanje vaših uređaja s najboljim signalom između 2.4GHz, 5GHz i 6GHz ako imate Wi-Fi 6E ili 7. Također, koriste "AP steering" za preraspodjelu uređaja kako bi se uravnotežilo opterećenje između čvorova, tako da svaki uređaj dobiva dosljednu pokrivenost. Uz to, mesh čvorovi neprimjetno prebacuju uređaje dok se kreću po kući. Wi-Fi ekstenderi bi zadržali signal do posljednjeg trenutka, što dovodi do trenutnih padova povezanosti. Još jedan problem je taj što Wi-Fi ekstenderi mogu ometati ruter i jedni druge ako su postavljeni na iste kanale. Mesh čvorovi će testirati opterećenje i prilagoditi se po potrebi kako bi smanjili smetnje.
Mesh mreže su lakše za postavljanje
Koriste isti softver na svakom čvoru, što čini razliku jer prosljeđuje promet između uređaja. Taj softver se često automatski instalira i ažurira od strane sustava, što čini dom sigurnijim s najnovijim sigurnosnim popravcima. Kod rutera i Wi-Fi ekstendera, morali biste se prijaviti na svaki uređaj pojedinačno i često ručno preuzimati ažuriranja firmvera od proizvođača. To je dugotrajan proces, i jedan koji mnogi korisnici ne rade, ili ne znaju da ga trebaju raditi. Mesh mreže postaju sve sigurnije i jednostavnije za upotrebu, što je od velike važnosti.
Imat ćete brže Wi-Fi brzine s mesh mrežom
Osim bolje pokrivenosti, mesh mreže pružaju bolje Wi-Fi brzine u odnosu na Wi-Fi ekstendere. Kada se koristi Wi-Fi ekstender, oni nisu učinkoviti u prijenosu informacija. To je namjerno, jer se povezuju s glavnim ruterom, a zatim prenose taj signal kao drugi hotspot. To udvostručuje promet u oba smjera jer mora prenijeti signale s uređaja i rutera. Mesh ruteri imaju druge načine osiguravanja dosljedne Wi-Fi brzine po cijeloj mreži, poput korištenja više radija za istovremeno slanje i primanje podataka. Noviji mesh kompleti koji podržavaju Wi-Fi 6E ili Wi-Fi 7 također obično koriste 6GHz pojas za komunikaciju između čvorova, što je brže i manje opterećeno u usporedbi s 5GHz ili 2.4GHz pojasima koje većina rutera koristi.
Dodatne značajke s mesh hardverom
Najnoviji ruteri nisu samo dobri za prekrivanje vašeg doma stabilnim Wi-Fi signalom. To je očekivano, ali oni također dolaze s nizom dodatnih pogodnosti koje možda niste očekivali. To može uključivati blokiranje oglasa, blokiranje prijetnji i malwarea ili jednostavne VPN usluge.