INTERVJU

Nova aplikacija HRT Meteo

Korisnici mogu prilagoditi aplikaciju prema vlastitim potrebama, birajući mjesta za praćenje raznovrsnih podataka te postavljajući vidljivost i raspored informacija na ekranu. Informacije koje se ne žele pratiti jednostavno se mogu isključiti i poslije ponovno uključiti.

Nova aplikacija HRT Meteo
Renato Branđolica / HRT

Novi, osvježeni oblik aplikacije HRT METEO, dostupan na Android i iOS platformama, uz podatke o aktualnom vremenu, prognoze i upozorenja meteorologa, sad sadržava i računalne izračune po satima, podatke o peludnim alergenima i kvaliteti zraka te o temperaturi tla na različitim dubinama, ističe za ICTbusiness.info Zoran Vakula. Sukladno provedenom postupku javne nabave trošak razvoja iznosi 46,9 tisuća eura plus porez na dodanu vrijednost (PDV).

Koje su glavne novosti i poboljšanja koje donosi osvježena aplikacija HRT METEO?

Detaljnije - prva uočljivija promjena u aplikaciji je izgled, koji se mijenja ovisno o aktualnim vremenskim uvjetima. Tu su i računalne prognoze znakova vremena i temperatura po satima atmosferskog prognostičkog modela Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ). Brže su dostupne posljednje radarske slike oborine u statičnom i animiranom obliku, što je posebno korisno za planiranje aktivnosti na otvorenome sljedećih nekoliko sati.

Aplikacija sad uključuje podatke iz Državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, ocjene Europskog indeksa kvalitete zraka te preporuke za opću populaciju i osjetljive grupe građana.

Što još donosi aplikacija?

Korisnici mogu pratiti i izmjerene te prognozirane vrijednosti koncentracije peluda Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i plivazdravlje.hr, kao i ocjene podataka tih mjerenja i djelovanja na alergične osobe, dostupne na hrvatskom i engleskom jeziku.

Poljoprivrednicima mogu biti korisna mjerenja temperature zraka 5 cm iznad tla, temperature tla na različitim dubinama te procjena stanja tla na meteorološkim postajama DHMZ-a. Ribarima, nautičarima i ostalim korisnicima aplikacije dostupna je i detaljna računalna prognoza po satima smjera i brzine vjetra te visine valova za mnoge lokacije na Jadranu.

Korisnici mogu prilagoditi aplikaciju prema vlastitim potrebama, birajući mjesta za praćenje raznovrsnih podataka te postavljajući vidljivost i raspored informacija na ekranu. Informacije koje se ne žele pratiti jednostavno se mogu isključiti i poslije ponovno uključiti.

Kako korisnici mogu personalizirati aplikaciju?

HRT METEO je i dalje najbrži izvor spoznaje upozorenja na opasne vremenske pojave, koja se pojavljuju čim ih objave stručnjaci DHMZ-a. Pritom u aplikaciji postoji mogućnost primanja posebnih obavijesti o dolasku upozorenja.

Za razliku od ostalog sadržaja, u aplikaciji je neizbježan pogled na podatke mjerenja i motrenja na meteorološkim postajama DHMZ-a i drugih nacionalnih meteoroloških službi iz Europe. Također, i na Prognozu s dušom - Drukčiju prognozu od ostalih koje se nude na tržištu – subjektivnu procjenu stručnjaka DHMZ-a za hrvatska područja i još 55 mjesta u Hrvatskoj te 44 europska grada, zahvaljujući suradnji sa Svjetskom meteorološkom organizacijom.

Pritom je vjerojatnost pogreške smanjena jer nakon sutrašnjeg dana postoje prognoze za područja, a ne za mjesta. Korisnici mogu uočavati uspješnost i razlike između računalnih prognoza i subjektivnih procjena meteorologa s iskustvom, koji ne pripremaju prognoze samo na temelju jednog izračuna jednog modela atmosfere, nego svakodnevno na temelju ansambla od stotinjak izračuna različitih modela atmosfera te višegodišnjeg iskustva u korištenju tih modela.

Aplikacija uključuje i biometeorološku prognozu, temeljenu na dugogodišnjem iskustvu stručnjaka DHMZ-a, te informacije Zvjezdarnice Zagreb o vremenu nastupa Mjesečevih mijena, a po posebnim algoritmima izračunavaju se i izlasci i zalasci Sunca.

Koji su planovi za buduće nadogradnje i poboljšanja HRT METEO aplikacije?

Sljedećih dana i tjedana ćemo najprije urediti još neke "sitnice koje život znače", a zatim još detaljnije analizirati povratne informacije i pripremiti plan želja i mogućnosti. Također, slijedi nam i implementacija novog dizajna na web stranici HRT-a posvećenoj vremenu https://vrijeme-i-promet.hrt.hr/

Kako HRT METEO aplikacija prati mjerenja i motrenja sa službenih meteoroloških postaja? Kako se podaci agregiraju i analiziraju?

U aplikaciji se samo prenose podaci mjerenja i motrenja sa službenih meteoroloških postaja DHMZ-a. Podaci više puta tijekom sata dolaze sa servera DHMZ-a na server HRT-a i stavljaju u aplikaciju bez dodatne provjere i analize. Pretpostavka je da se to radi u DHMZ-u. Uostalom, na isti način se podaci pojavljuju i na internetskoj stranici DHMZ-a. Podaci mjerenja i motrenja su satni, a radarske slike oborine znatno češće - svakih 5 minuta.

Budući da se na meteopostajama podaci ne mjere svakod sata - povremeno ih zamjenjuju prognozirane vrijednosti meteorologa. Dodatni je problem postojanje podataka mjerenja i motrenja samo na meteopostajama pa se za ostala mjesta pojavljuju podaci najbliže meteopostaje. Ne postoje interpolacije, zaokruživanja i drugi statistički izračuni kao kod drugih aplikacija, koje koriste računalne prognoze.

Koje sve računalne prognoze po satima su dostupne u aplikaciji? Kolika je točnost takvih prognoza?

U HRT METEO se pojavljuju računalne prognoze - izračuni nekih od modela koji se koriste u DHMZ-u. Kod znakova vremena i temperature zraka po mjestima svaka 3 sata, te kod svakosatne prognoze smjera i brzine vjetra na mnogobrojnim lokacijama na Jadranu koristi se atmosferski prognostički model ALADIN (Aire Limitée Adaptation dynamique Développement InterNational). Prognoze značajne visine i smjera valova izračunate su modelom Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).

Pritom su znakovi vremena kod trosatne prognoze izračunati iz prognoze količine naoblake u određenom terminu, mogućnosti grmljavine te akumulirane oborine u prethodnom razdoblju do tog termina. Ostale računalne vrijednosti izravni su rezultati modela po napisanim terminima.

Sve računalne prognoze - i ove u HRT METEO, i one koje se mogu naći na mnogogrojnim internetskim stranicama - ne treba shvatiti doslovno, nego kao nek od mogućnosti budućeg stanja atmosfere. Za kvalitetnu ocjenu valjanosti - točnosti potrebno je svakodnevno praćenje i uspoređivanje izračuna i ostvarenog dulji niz vremena, a ne paušalno ocjenjivati na temelju povremenog praćenja izračuna i ostvarenog jer se ponekad mogu dogoditi i izvrsne prognoze, i potpuno pogrešne. Pritom valja ne zaboraviti kako se povećavanjem prognostičkog razdoblja pouzdanost prognoza smanjuje.

Osim o duljini prognoziranog razoblja, točnost prognoza ovisi i o nizu drugih razloga. Prije svega, o vrsti meteorološkog elementa. Primjerice, prognoza vjetra je među najpouzdanijima, a prognoza oborine najmanje pouzdana.

Možete li nam objasniti kako aplikacija izračunava smjer i brzinu vjetra te visinu valova?

Aplikacija HRT METEO ne izračunava, nego samo prenosi izračune - informacije koje su izračunale procedure stručnjaka DHMZ-a. Izračuni se uzimaju iz točaka mreže modela koji se koriste.

Koje informacije o peludnim alergenima i kvaliteti zraka su dostupne u aplikaciji?

Ovisno o dobu godine - sve koje o peludnim alergenima pripreme stručnjaci Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i plivazdravlje.hr. Dostupne su i izmjerene i prognozirane vrijednosti koncentracije peluda, kao i ocjene podataka tih mjerenja i djelovanja na alergične osobe.

Podatke o kvaliteti zraka pripremaju stručnjaci Državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, pri čemu su dostupne i ocjene Europskog indeksa kvalitete zraka te preporuke za opću populaciju i osjetljive grupe građana.

Na koji način korisnici mogu primati obavijesti o opasnim vremenskim pojavama? Koliko su takve obavijesti točne obzirom da mnogi zaboravljaju da je jedna stvar prognoza, a drugo analiza i da se točno može prognozirati u kratkom vremenskom razdoblju unaprijed s vrlo visokom točnošću (primjer utrke F1)?

Kod instaliranja aplikacije korisniku se ponude na praćenje sve informacije koje se u njoj nalaze, uključujući i upozorenja na opasne vremenske pojave, o kojima svakodnevno brinu stručnjaci DHMZ-a. Upozorenja su u aplikaciji dostupna samo poneku minutu nakon što ih stručnjaci napišu i objave jer izravno sa servera DHMZ-a dolaze na server HRT-a i aplikacije. Ona se odnose na razdoblja tekućeg i sutrašnjeg dana za manja hrvatska područja. Ovisno o razvoju situacije, meteorolozi mogu više puta tijekom dana mijenjati i prilagođavati upozorenja. Ako korisnik aplikacije ima uključenu mogućnost dojave – svaka promjena upozorenja u aplikaciji se posebno pojavljuje kao "notifikacija".

Premda je riječ o vrlo kratkoročnoj prognozi – najčešće najpouzdanijoj - pogotovo kad se prognozira samo poneki sat unaprijed, temeljenoj ne samo na računalnim izračunima, nego i na aktualnim radarskim i satelitskim slikama te iskustvu meteorologa – i dalje je to prognoza. Stoga se može dogoditi da ne samo na nekom području, nego i u samo nekom mjestu, pa i na dijelu ulice, upozorenje se ostvari, a samo malo dalje – ne.

Koje sve institucije pružaju podatke integrirane u HRT METEO aplikaciju?

HRT je u ovoj aplikaciji ujedinio podatke Državnog hidrometeorološkog zavoda, Državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Nastavnog zavoda za javno zdravstveno „Dr. Andrija Štampar“ i plivazdravlje.hr te Zvjezdarnice Zagreb.

Koje su prednosti biometeorološke prognoze dostupne u aplikaciji?

Biometeorološka prognoza u aplikaciji je prikazana u najsažetijem obliku - samo za tekući dan i to jednim od znakova: povoljno, nepovoljno i srednje. Detaljnije informacije dostupne su na internetskim stranicama HRT-a i DHMZ-a.

Na koji način aplikacija pruža ocjene Europskog indeksa kvalitete zraka i preporuke za populaciju?

U aplikaciji se samo prenose podaci Državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Kako aplikacija podržava poljoprivrednike, ribare i nautičare svojim funkcionalnostima?

Osim zbog "klasičnih" subjektivnih prognoza meteorologa DHMZ-a i HRT-a, poljoprivrednicima mogu biti korisna mjerenja temperature zraka 5 cm iznad tla, temperature tla na različitim dubinama te procjena stanja tla na meteorološkim postajama DHMZ-a. Ribarima, nautičarima i ostalim korisnicima aplikacije dostupna je i detaljna računalna prognoza po satima smjera i brzine vjetra te visine valova za mnoge lokacije na Jadranu.