Meta planira dopustiti korisnicima iz Europske unije izravno preuzimanje aplikacija kroz Facebook oglase, čime će se natjecati s Googleovim i Appleovim trgovinama aplikacija - Play Storeom i App Storeom.
Nova vrsta oglasa započet će kao svojevrsni "pilot program" s nekolicinom developera Android aplikacija kasnije ove godine. Naime, Meta vidi mogućnost ovo isprobati zahvaljujući novoj regulativi u EU pod nazivom Zakon o digitalnim tržištima (DMA), za koju se očekuje da će stupiti na snagu sljedećeg proljeća.
Njome se od Applea i Googlea zahtijeva da otvore mobilne platforme za alternativne metode preuzimanja aplikacija.
Android tehnički već dopušta tako nešto, iako Google situaciju otežava spajanjem svog naplatnog modela unutar aplikacija i zahtijeva licenciranje s Play Storeom.
Metin prijedlog developerima koji sudjeluju u pilotu je da će, hostingom Android aplikacija i dopuštanjem korisnicima Facebooka da ih preuzmu izravno bez izbacivanja u Play Store, vidjeti veće stope konverzije svojih oglasa za instalaciju aplikacija. Barem u početku, Meta ne planira smanjiti prihode u aplikaciji od onih koje sudjeluju, tako da developeri u pilotu i dalje mogu koristiti koje god žele sustave naplate.
"Uvijek smo bili zainteresirani za pomoć developerima u distribuciji njihovih aplikacija, a nove opcije bi dodale više konkurencije u ovom prostoru. Developeri zaslužuju više načina da svoje aplikacije lako dostave ljudima koji ih žele", navode iz Mete.
Ujedno, ona nije jedina koja želi postati distributer mobilnih aplikacija kada EU DMA stupi na snagu. U ožujku je Microsoft rekao da se nada da će pokrenuti alternativnu trgovinu aplikacija za igre na iOS-u i Androidu u Europi od 2024.
Zaključno, čini se da će, barem u EU, Apple i Google izgubiti dio duopola, što mnogi u industriji zagovaraju dugi niz godina.
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će broj provjera digitalne osobne iskaznice dosegnuti 86 milijardi u 2025., porast sa 75 milijardi u 2024. Time se održava trend iz prethodne godine kada je rast dosegao 16 posto.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?