DETALJI TUŽBE

Lideri TikToka su svjesni da njihova platforma negativno utječe na mentalno zdravlje?

Više saveznih američkih država tužilo je TikTok prije nekoliko dana, optužujući ga da lažno tvrdi da je aplikacija sigurna za mlade.

Lideri TikToka su svjesni da njihova platforma negativno utječe na mentalno  zdravlje?
Depositphotos

Rukovodeći kadar TikToka i njegovi zaposlenici su svjesni da platforma potiče kompulzivno korištenje aplikacije, kao i odgovarajuće negativne učinke na mentalno zdravlje, doznaje NPR.

Ta organizacija je pregledala necenzuriranih dokumenata iz tužbe koju je podnio Ured državnog odvjetnika Kentuckyja i došla do tih zaključaka.

Naime, više saveznih američkih država tužilo je TikTok prije nekoliko dana, optužujući ga da lažno tvrdi da je aplikacija sigurna za mlade. Državni odvjetnik Kentuckyja Russell Coleman tvrdi da je aplikacija "namjenski osmišljena kao stroj za ovisnost, usmjeren na djecu koja su još uvijek u procesu razvijanja odgovarajuće samokontrole".

Većina dokumenata dostavljenih za tužbe imala je cenzurirane informacije, ali Kentuckyjevi dokumenti imali su neispravne cenzure. Očigledno, TikTokova vlastita istraživanja pokazala su da "kompulzivno korištenje korelira s nizom negativnih učinaka na mentalno zdravlje, poput gubitka analitičkih vještina, formiranja memorije, kontekstualnog razmišljanja, dubine razgovora, empatije i povećane anksioznosti". Lideri TikToka također su znali da kompulzivno korištenje može ometati san, radne i školske obveze te čak povezivanje s bližnjima.

Navodno su također znali da alat za upravljanje vremenom na aplikaciji jedva pomaže u odvraćanju mladih korisnika od korištenja aplikacije. Iako alat postavlja zadano ograničenje korištenja aplikacije na 60 minuta dnevno, tinejdžeri su i dalje provodili 107 minuta na aplikaciji čak i kada je alat bio uključen. To je samo 1,5 minuta kraće od prosječnog korištenja od 108,5 minuta dnevno prije nego što je alat bio uveden.

Prema internim dokumentima, TikTok je uspjeh alata temeljio na tome kako je poboljšao povjerenje javnosti u TikTok platformu putem medijskog izvještavanja. Tvrtka je znala da alat neće biti učinkovit, pri čemu je jedan dokument naveo da maloljetnici nemaju izvršne funkcije za kontrolu vremena na ekranu, dok mlađi punoljetnici imaju. Drugi dokument navodno je rekao da u većini metrike angažmana, što je korisnik mlađi, to su rezultati bolji.

Osim toga, TikTok navodno zna da "filter mjehurići" postoje i razumije kako bi mogli biti potencijalno opasni. Zaposlenici su proveli interna istraživanja u kojima su se našli uvučeni u negativne filter mjehuriće ubrzo nakon što su pratili određene račune, poput onih koji se fokusiraju na bolni (painhub) i tužni (sadnotes) sadržaj. Također su svjesni sadržaja i računa koji promoviraju "thinspiration", što je povezano s poremećajima u prehrani.

Zbog načina na koji TikTokov algoritam funkcionira, njihovi stručnjacii su otkrili da korisnici upadaju u filter mjehuriće nakon 30 minuta korištenja u jednom sjedenju.

Interna istraga otkrila je i da su maloljetne djevojke na aplikaciji dobivale "poklone" i "novčiće" u zamjenu za striptiz. Moderatorima je navodno naređeno da ne uklanjaju korisnike za koje se prijavljuje da su mlađi od 13 godina, osim ako njihovi računi ne navode da su doista mlađi od 13.

TikTok je priznao da značajan broj sadržaja koji krše njegova pravila prolaze kroz njegove tehnike moderacije, uključujući videozapise koji normaliziraju pedofiliju, glorificiraju seksualni napad na maloljetnike i fizičko zlostavljanje.