Ukupno, 81 posto tvrtki prijavilo je da je doživjelo krađu podataka uključujući pojedinosti o klijentima i pristupnim informacijama kao što su lozinke, uz intelektualno vlasništvo kao što su patenti.
Depositphotos
Njemačke tvrtke izgubile su oko 267 milijardi eura u proteklih 12 mjeseci zahvaljujući aktivnostima kibernetičkog kriminala. Digitalna udruga Bitkom otkrila je da se većina poduzeća priprema za povećanje broja napada u 2025.
Istraživanje 1000 njemačkih tvrtki u različitim sektorima pokazalo je da su troškovi porasli za 29 posto u odnosu na 205,9 milijardi eura zabilježenih 2023. Ukupno, 81 posto tvrtki prijavilo je da je doživjelo krađu podataka uključujući pojedinosti o klijentima i pristupnim informacijama kao što su lozinke, uz intelektualno vlasništvo kao što su patenti. Druge prijetnje uključivale su djela sabotaže i organiziranog kriminala, kao i špijunažu.
U budućnosti, 90 posto kompanija očekuje više kibernetičkih napada u sljedećih 12 mjeseci, dok 10 posto očekuje da će razina ostati ista. Zabrinjavajuće je da 66 posto smatra da im je cjelokupna egzistencija ugrožena kibernetičkim napadima. Kao odgovor na to, tvrtke poduzimaju korake za jačanje svoje obrane, izdvajajući u prosjeku 17 posto ukupnih IT proračuna za sigurnosne mjere, u odnosu na 14 posto. Bitkom je otkrio da većina napada potječe iz Kine, a 45 posto tvrtki može pratiti barem jedan incident do te zemlje. Rusija je bila sljedeća s 39 posto, dok su napadi iz Njemačke pali s 29 posto na 20 posto.
"Situacija prijetnje za njemačko gospodarstvo se pogoršava i tvrtke moraju povećati svoje zaštitne mjere", dodajući da se to odnosi na digitalne "kao i na klasične napade, poput prisluškivanja sastanaka ili krađe fizičkih dokumenata", rekao je predsjednik Bitkoma Ralf Wintergerst.
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će broj provjera digitalne osobne iskaznice dosegnuti 86 milijardi u 2025., porast sa 75 milijardi u 2024. Time se održava trend iz prethodne godine kada je rast dosegao 16 posto.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?