ZANIMLJIVO OTKRIĆE

Ispostavilo se da YouTube zapravo ne mari za to što vam se videozapis ne sviđa

Ispostavilo se da YouTube zapravo ne mari za to što vam se videozapis ne sviđa
Depositphotos

Korisnici YouTubea imaju niz načina za kontrolu onoga što im se prikazuje kao preporuka, a jedna od najvidljivijih metoda svakako je "dislike" (hrv. ne sviđa mi se). Barem se tako mislilo...

Nažalost po sve one koji su bili uvjereni u takvo stanje situacije, bit će razuvjereni jer novo je Mozillino istraživanje otkrilo da "dislike" praktički uopće ne utječe na sadržaj koji se konzumira na platformi.

Mozilla se koristila open source web ekstenzijom pod nazivom RegretsReporter za prikupljanje uvida u YouTube preporuke tisuća korisnika. Podaci su pritom pokazali da je "dislike" zaustavio samo 12 posto neželjenih preporuka.

Ujedno, istraživanje je pokazalo da odabir "not interested" (hrv. ne zanima me) zaustavlja samo 11 posto loših preporuka, dok je odabir "remove from watch history" (hrv. ukloni iz povijesti gledanja) zaustavio njih 29 posto.

Postoji i donekle pozitivna stvar u cijeloj priči, da ne ispada kako je baš sve praktički beskorisno. Najučinkovitiji službeni način za zaustavljanje loših prijedloga bio je odabir "don't recommend channel" (hrv. ne preporučuj kanal), koji onemogućava 43 posto neželjenih preporuka.

Drugim riječima, niti jedna od YouTubeovih kontrola nije dopuštala spriječiti ni polovicu svih loših preporuka. Što je uistinu zapanjujuće loš rezultat.

Zapravo, neki su korisnici primijetili da su poduzeli druge mjere poput prebacivanja na anonimni način rada, korištenja VPN-a, preuzimanja proširenja preglednika privatnosti i redovitog brisanja kolačića. Neki su korisnici čak stvorili potpuno nove račune za određene YouTube videozapise.

Podosta posla samo jer YouTube svjesno ignorira želje svojih korisnika za kvalitetnijim iskustvom na platformi. No, dok god se to ne odražava na njegovo poslovanje, panike i značajnijih promjena u ovom smislu svakako neće biti.