Međunarodna organizacija za dodjeljivanje domena (ICANN) sugerira mrežnim operaterima prelazak na internet protokol verziju 6 (IPv6) umjesto internet protokol verzije 4 (IPv4), čije adrese polako počinju nestajati.
Da se to nestajanje upravo odvija ICAAN je shvatio kada se broj adresa pod IPv4 smanjio ispod osam milijuna u Latinskoj Americi i Karibima. Upravo je zbog toga njihov odjel za dodijeljene brojeve (IANA) već počeo proces alociranja preostalih IPv4 adresa na pet regionalnih internet registara (RIRs), a to su Afrika, Sjeverna Amerika, Pacifički obruč, Latinska Amerika i Europa.
No da pojednostavimo, ICANN upravlja domenama alociranjem IP adresa diljem svijeta, a najznačanije je što su neprofitna organizacija i neovisni od ijedne vlade, pa i američke. To je bitno napomenuti jer su 1998. godine nastali upravo u Sjedinjenim Američkim Državama. Trenutno upravljaju s otprilike 200 milijuna domena i kada su shvatili da za IPv4 polako nestaje njihov broj morali su reagirati, posebno jer se stvari rapidno mijenjaju zbog sve više uređaja koji se mogu spojiti na internet.
Također, IPv4 32-bitnu IP adresu, a IPv6 128-bitnu, što znači da je propisana duljina svake IP adrese u ovoj verziji protokola 128 bita. U brojkama to glasi ovako, IPv4 omogućava 4,3 milijarde unikatnih adresa, a IPv6 omogućava njih 340 sekstiliona (10 na 36.). Prednosti u odnosu na IPv4 su samim time znatne pa je jasno da se želi uvest novi standard na tom polju.
To neće biti baš lako jer 96 posto IP adresa još je uvijek na verziji 4 i činjenica da se alocira dio adresa po regijama nije toliko značajno koliko bi bilo značajno da se u cijeli proces uključe i mrežni operateri, bez kojih jednostavno ne može sve ovo proći na željeni način, a to je brz način. U SAD-u postoji svega 7,35 posto IPv6 adresa, u Njemačkoj njih 8,02 posto i u Australiji 0,54 posto. Ostale zemlje imaju zanemarive postotke i ICANN mora napraviti glasnu i jasnu kampanju kako bi pokrenuli stvari.
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će broj provjera digitalne osobne iskaznice dosegnuti 86 milijardi u 2025., porast sa 75 milijardi u 2024. Time se održava trend iz prethodne godine kada je rast dosegao 16 posto.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?