Generacija Z mijenja način na koji se kupuje, konzumira sadržaj, ali i ulazi u ljubavne veze, što potvrđuje tradicionalno Tinderovo izvješće za posljednjih 12 mjeseci.
"Riječ je o grupi ljudi koja nastavlja utjecati na društvo i nastavlja propitivati društvene konstrukcije na iznimno dojmljiv način. Nijedna generacije nije imala toliki utjecaj na radnu okolinu, maloprodajnu potrošnju, tehnologiju, politiku i kulturu kao generacija. Ona će biti odgovorna za najviše promjena koje smo vidjeli u smislu načina na koji se ponašamo u vezi, s kime smo u vezi i što je uopće ljubavni odnos između dvoje ljudi", kazala je direktorica operacija (COO) u Tinderu, Faye Iosotaluno.
Mladi od 18 do 25 godina čine više od polovice korisnika te platforme za pronalazak ljubavnih partnera i zato je iznimno važno čuti što imaju za reći, shvatiti kako razmišljaju i što točno žele. Zaključak je da su njihove navike praktički potpuno drugačije od onih koje su imale prethodne generacije.
Neke osobine nekadašnjeg "dejtanja" potpuno su se izmijenile, što smatra 75 posto pripadnika generacije Z. Primjerice, dok je u prošlosti bilo podosta normalno, a milenijalci su to potvrdili u izvještaju, glumiti nedostupnu ili nedostupnog (eng. hard to get), sad se to više ne radi. Niti se mlađe generacije koriste trikovima i raznim igricama. Ne, biraju iskrenost i komunikaciju.
Za one starije, a tvrdi to njih 73 posto, bilo je potpuno normalno koristiti se tim "bivšim" taktikama kod upoznavanja i stupanja u vezu dok su bili u dobi od 18 do 25 godina. Također, ta dobna skupina danas će u 32 posto manje slučajeva nekoga ignorirati (eng. ghosting) od osoba starijih od 33. No, Tinder je i drugačiji od upoznavanja uživo pa ukupno 77 posto njegovih korisnika odgovara svojim "matchevima" unutar 30 minuta, a njih 40 posto unutar pet minuta.
Autentičnost je još jedna vrlina koju traži generacija Z i njih 78 posto to postavlja na vrh liste prioriteta. Njih 79 posto vrednuje odanost, a 61 posto otvorenost. Fizički izgled im je bitan, kao i svima, što potvrđuje njih 56 posto.
Ali, ono što izdvaja je briga o sebi samima i mentalno zdravlje, što je bitna odlika kod partnera za 80 posto osoba starosti 18 do 25 godina. Čak 75 posto ih tvrdi da im je izrazito privlačno kad kod potencijalnog partnera vide da su otvoreni za rad na dobrobiti mentalnog zdravlja.
Rezultat svega, smatra Tinderov stručnjak za veze, Paul Brunson, jest da će generacija Z imati najuspješnije brakove. Zašto? Jer ulaže u emocionalnu dobrobit i jasnu komunikaciju. A i malo toga joj je strano, što potvrđuje da će 34 posto njenih pripadnika bez problema zatražiti pomoć umjetne inteligencije kako bi napravili što bolji profil na Tinderu...