Europska komisija traži od X-a da dostavi detaljne informacije i interne dokumente o svojim resursima za moderiranje sadržaja u svjetlu svog posljednjeg izvješća o transparentnosti prema DSA-u
Depositphotos
Europska komisija poslala je X zahtjev za informacijama u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama. Zahtjevom se želi dobiti više pojedinosti o aktivnostima i resursima X-a za moderiranje sadržaja, o procjeni rizika koju je proveo X u vezi s implementacijom generativnih AI alata u EU-u kao i o drugim područjima obuhvaćenim postupcima koji su u tijeku.
Konkretno, Europska komisija traži od X-a da dostavi detaljne informacije i interne dokumente o svojim resursima za moderiranje sadržaja u svjetlu svog posljednjeg izvješća o transparentnosti prema DSA-u, koje je otkrilo da je X smanjio svoj tim moderatora sadržaja za gotovo 20 posto od prethodnog izvješća u listopadu 2023., smanjujući jezičnu pokrivenost unutar Europske unije s 11 jezika EU-a na 7. EK također traži dodatne pojedinosti o procjenama rizika i mjerama za ublažavanje povezanih s utjecajem generativnih alata umjetne inteligencije na izborne procese, širenje nezakonitog sadržaja i zaštita temeljnih prava.
U prosincu 2023. Komisija je pokrenula službeni postupak protiv X-a kako bi procijenila je li X možda prekršio Zakon o digitalnim uslugama (DSA) u područjima povezanima s upravljanjem rizikom, moderiranjem sadržaja, tamnim uzorcima, transparentnošću oglašavanja i pristupom podataka za istraživače. Zahtjev za informacijama daljnji je korak u istrazi koja je u tijeku. Nadovezuje se na prikupljanje dokaza i analizu do sada provedenu, uključujući u vezi s X-ovim izvješćem o transparentnosti objavljenom u ožujku 2024. i X-ovim odgovorima na prethodne zahtjeve za informacijama, koji su se, među ostalim, bavili mjerama za ublažavanje rizika povezanih s generativnom umjetnom inteligencijom.
X mora Komisiji dostaviti tražene informacije u vezi s resursima za moderiranje sadržaja i generativnom umjetnom inteligencijom do 17. svibnja 2024., a za preostala pitanja do 27. svibnja 2024. Europska komisija može nametnuti novčane kazne za netočne, nepotpune ili obmanjujuće informacije kao odgovor na zahtjev za informacija. U slučaju izostanka odgovora, Komisija može odlukom zatražiti informacije. U ovom scenariju, izostanak odgovora do roka mogao bi dovesti do nametanja periodičnih plaćanja kazne.
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će broj provjera digitalne osobne iskaznice dosegnuti 86 milijardi u 2025., porast sa 75 milijardi u 2024. Time se održava trend iz prethodne godine kada je rast dosegao 16 posto.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?